U pitanju je sekularizam. Drugim rečima, radi se o novcu.



U susednoj Hrvatskoj nedavno je došlo do napetosti između predsednika Republike i Rimokatoličke crkve. G. Mesić je izjavio da Katolička crkva godišnje dobija 37 miliona evra iz državnog budžeta, gradi velelepna zdanja, a vraćenu imovinu iznajmljuje. Pre toga je pisac uvodnika u „Glasu Koncila“ Mesića prozvao veleizdajnikom, a crkva se od te izjave nije ogradila.

 „Glas koncila“ je potom aludirao da g. Mesić nije „zdrava i psihički uravnotežena osoba“. Mesić je uzvratio inicijativom da se uklone krstovi i druga verska obeležja iz kasarni, škola i drugih javnih ustanova. Predsednik Mesić i RKC se sukobljavaju oko kontrolisanja simboličkog kapitala. Kako stoji stvar sa realnim kapitalom koji crkve dobijaju iz državnog budžeta? Ako Rimokatolička crkva u Hrvatskoj dobija više od 37 miliona eura, to ne bi smelo da nas se tiče, jer naši poreski obveznici ne pune hrvatski budžet.

Kakva je situacija u našoj zemlji? Kada je Ministarstvu vera 2005. godine poslat zahtev na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama, ono se pozvalo na to da je Zakon o budžetu dostupan, da postoji finansijski plan Ministarstva, i da se verskim zajednicama uplaćuje iznos proporcionalan učešću vernika konkretne veroispovesti u ukupnom stanovništvu Srbije prema rezultatima iskazanim u poslednjem popisu. Problem je u tome što se na popisima stanovništva ne prebrojavaju vernici, već samo konfesionalno vezane osobe, što je sasvim različita stvar. Iz budžeta za 2006. Ministarstvo vera je dobilo nepunih šest miliona eura, od kojih je gotovo četiri miliona podelilo na „dotacije nevladinim organizacijama“.

U raspravi o budžetu za 2008. narodni poslanik Balint Pastor upozorio je da Vlada Srbije izdvaja veoma malo sredstava za katoličku, reformatsku i evangeličku crkvu. Vlada je u ovoj raspravi odbila amandmane Saveza vojvođanskih Mađara, Liste za Sandžak i Unije Roma Srbije. Tadašnji ministar vera g. Naumov je u okviru jednog projekta Ministarstva od ukupno 180 miliona dinara 162 miliona namenio za SPC, po dva miliona za sukobljene frakcije Islamske zajednice i jedan milion za Jevrejsku zajednicu.

Srbija je siromašnija od Hrvatske. U Nacrtu budžeta za 2009. godinu za Ministarstvo vera bilo je predviđeno 823,4 miliona dinara. Kao i u Hrvatskoj, potrebno je i da se predsednik Republike ponaša u skladu sa važećim ustavom sekularne države.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari