Korupcija u Srbiji – od cara Dušana do Vučića

Ostavite komentar


  1. Sve covek objasnio, a kljucna recenica, izgleda nevoljno izrecena da ni jedna vlada u zadnjih 30 godina nije bila spremna da se bori protiv korupcije. I sad, zast bi narod glasao za opoziciju kada nju vode oni koji su krali kako su stigli? Jedino resenje za povratak poverenja gradjana u promene je odlucno rascicavanje racuna sa „bivsim’ kadrovima sto bi podrazumevalo lustraciju u opozicionim strankama. Dakle, Djilas, Tadic, Jeremic, Canak, Sutanovac, OUT …. mrs, bre, dalje ruke od drzave. Posle, mozemo da razgovaramo kako cemo dalje.

    1. Zivcana:Mora se priznati da se ova vlast uspešno bori protiv korupcije. Naravno ima to još dosta posla da se uradi kako bi bili zadovoljni.

    2. Naravno Živčanoj se usnila „ključna rečenica“ prosto zato što ona abolira one gangstere iz 90-tih i ove koji vladaju Srbijom zadnjih 7 godina, a pod čijom vlašću je stepen koruptivnosti bio neshvatljivo veći i brutalniji. Time se Živčana za sva vremena svrstala na strani pomenute grupe bandita i bolje bi bilo da se zapita šta se to desilo u njenom životu da je postala takva.

      1. @Moco, ok Moso, da probam da ti objasnim. Kljucna recenica koja objasnjava zasto danasnja opozicija ne moze da skupi na ulici vise protestanata. I taj se broj nece povecati dok pred narod ne stanu neokaljani i sa idejama kako napred iz ovog gliba. Skidanje ovih sa vlasti je samo prvi korak. Vazan, ali ne najvazniji. Mnogo vaznije je da li nam biti bolje kada ovi sadasnji postanu bivsi. Mozda je ovo za tebe visa matematika i visa filozofija, ali sta Moco da ti radim da ti razbistrim u tvojoj mucenoj glavi. Nije tebi lako sa njom, mislim tvojom glavom, niti je nama lako sa tobom, Ali takvav je zivot. Teska borba, nerprestana. 🙂

  2. „Korupcija je postala društvena anomalija…bez obzira da li je ‘sitna’ ili sistemska.“ Ne nije postala ona je sama esencija despotskog sistema (Vizantiska, Osmanska, komunistička – faza!)! Despotska mašina ne dozvoljava da se stvori nezavisni privatni kapital (koji bi bio konkurencija despotu) i to postiže tako što nekima daje monopole i podstiče korupciju stvara bogate ljude ali ih istoveremsno „drži u šaci“ i pušta ih „niz vodu“ ako ne podržavaju despota! Srbija nije imao svog „Ataturka“ i to je to. Selim III bio je taj koji je još 1789. započeo istinske reforme; čuvari orijentalne tradicije vladanja – janičari, uleme i softe – pokrenuli su zato niz „narodnih“ pobuna protiv njegovih prozapadnih reformi i uspeli da ga 1807. zbace sa prestola (stave u „kafes“) i na njegovo mesto dovedu njegovog rođaka Mustafu IV. Za šest meseci njegove vladavine poništene su sve započete reforme, a sam Selim III je ubijen! Zahvaljujući kontrapobuni prozapadnih snaga koja je potekla iz same porodice Osmana, Mustafa IV je svrgnut 28. 6. 1808. g. i na njegovo mesto doveden novi prozapadni reformator carstva, njegov brat Mahmut II. On je započeo reforme prvo u egipatskoj provinciji po programu njihovog najvećeg reformatora 19. veka – guvernera Kaira Mehmeda Alije. Kasnije 10. 6. 1826. proglasio je nezakonitim red derviša bektašija (oni su bili duhovna podrška janičarima), da bi 15. 6. 1826. ukinuo i sam vojni red janičara. Tako je 1829. bilo moguće da fes zameni sve oblike turbana! A sve to vodilo je dalje, uprkos jakim snagama orijentalista, ka tome da se 1923. pojavi Kemal-paša Ataturk.

  3. Članak je dobar, samo to botovi ne razumeju, da je za korupciju odgovorna vlast, a ne opozicija.

    1. Kosta:Pa vlast i preduzima sve mere da se korupcija svede na najmanj moguću meru.

  4. Korupcija je urodjeno svojstvo ljudskih bića. Počnimo od zapošljavanja zgodnih cica preko veze koje će zbog toga uvek pre dobiti posao, od bilo koga drugog. Pa krenimo dalje..i shvatićemo da je korupcija osnovno ljudsko delovanje.

    1. Nije urođeno svojstvo, vec zavisi od karakternih osobina. A, u sadasnjem sistemu sve sto nije nakaradno je obezvređeno. Ja sam 2017. dobila otkaz u drzavnoj ustanovi jer sam odbila da potpisem papire koji nesporno povlace korupciju.

    2. Korupcija nije urođeno svojstvo ljudskih bića nego endemska pojava u svim ljudskim društvima i zajednicama, od kad je izmišljen novac.
      Zato se nikad ne može u potpunosti iskoreniti, ali se može svesti na razumnu i podnošljivu meru, odnosno na meru gde ne pravi baš previše štete i ne ugrožava sam opstanak zajednice.
      Postoje društva koje se iskreno bore protiv korupcije i koje je drže po kontrolom, ali postoje i društva koje je korupcija pojela i koje korupcija uništava iznutra!
      To je kao zdravlje čoveka: svi mi stalno nosimo u sebi mikroorganizme i parazite koji su u stanju da nas ubiju, ako dopustimo da se previše namnože. Ali zdrav organizam uspeva da se snjima izbori i drži ih pod kontrolom toliko da mu ne naškode. Međutim, kad organizam postane slab i nesposoban da se izbori s parazitima koji ga napadaju, on oboli i na kraju podlegne.
      To ti je razlika između drušrva koje je u stanju da korupciju drži pod kontrolom i onog koje to nije u stanju.
      Jeste da korupcije ima baš svuda, samo što joj efekti uopšte nisu svuda isti!

  5. Nikada srbija nije bila korumpiranije nego za vladavine Karadjordjevica izmedju dva rata. Tada je u zemlji mogao poslovati samo onaj ko je bio blizak karadjordjevicima. I oni su dosli 1903. Na vlast bez icega a za samo dve decenije kupovali i gradili palate, zelju, rudjike, … od „svojih“ para

    1. Hmmmmmm…
      Kad u ovom tvom komentaru zamenim „Karađorđević“ sa „Vučić“, a 1903 sa 2012, komentar postaje začujuće svež i neverovatno tačno opisuje tekuće stanje u Srbiji…

Ostavite komentar


Lični stavovi

Naslovna strana

Naslovna strana za 15. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Milena Minja Bogavac, dramaturškinja

Svojevremeno čitala sam sve dnevne novine u nadi da ću tako biti najobjektivnije informisana. Od 2013. godine do danas čitam isključivo Danas.