Izjava predsednika Odbora za nauku i obrazovanje SANU Dušana Teodorovića u nekim drugim prilikama, pogotovo u razvijenim demokratskim društvima, izazvala bi veliku zabrinutost a verovatno i hitru reakciju nadležnih institucija.
Podsećanja radi akademik Teodorović decidno kaže „da je ova zemlja ukradena od građana Srbije i da njim vladaju ljudi koji nisu dovoljno kompetentni i nisu dovoljno pošteni, a koje predvodi Aleksandar Vučić. Moramo da pokušamo da se izborimo da vratimo našu zemlju pristojnim, poštenim i vrednim ljudima“. Pritom on navodi da je doktorat Siniše Malog običan plagijat, da potiče od doktorata odbranjenog u Groningenu 2001. godine. Elem, čudno je da nije promptno reagovalo naučno veće i etička komisija na Fakultetu organizacionih nauka, inače poznatom po obrazovanju menadžera, zbog doktorata Siniše Malog. Eksplicitno je navedeno odakle je rad prepisan, a jedina ali velika prepreka je mišljenje premijera Aleksandra Vučića, da je pročitao rad i da nikad nije video veću glupost što Sinišu Malog optužuju za plagijat. I tu se stalo! A treba reći da premijer nije nadležan jer nema doktorsku titulu! Podsećanja radi nekad se pred odbranu magistarskih i doktorskih teza slušao i polagao dvosemestralni ispit Tehnika naučnog rada. I tu je sve jasno, i po naučnim principima, i naravno postoji i moralna obaveza da se citira drugo delo. Ovako, učinjena je naučna krađa, jer su doktorske teze i naučni radovi intelektualna svojina.
Ovde kod nas nikom ništa! Takođe, smešno je da se predsedniku Nikoliću spočitava nelegalno i nelegitimno stečena diploma, a to je lako dokazati. Pa ako se već ne potpisuju studenti da prisustvuju predavanjima i vežbanjima ili vodi neka druga evidencija, onda bi barem trebalo da bude kolega koji bi bili svedoci. Ovako ništa! Fantomski, dođeš i uzmeš diplomu visokog obrazovanja! Što je najtužnije, master Nikolić izgleda nema kolega, jer zvanje akademskog građanina podrazumeva i akademski način ponašanja, druženje sa kolegama, upoznavanje sa drugim oblastima života i kulture, i to je ono što svršeni studenti po povratku u svoje sredine donose. Akademik i helenist Miloš Đurić nije pristao da potpiše proglas nemačkih vlasti koga su potpisali neki tadašnji srpski naučnici i umetnici, jer, kako je obrazložio, on predaje etiku! Intelektualci, naravno, pored stečenog znanja imaju obavezu da se kritički odnose prema stvarnosti, u suprotnom nisu dostojni tog znanja.
Autor je profesor književnosti iz Šapca
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.