Posle gotovo dvadeset godina, Hrtkovci se vraćaju na političku scenu. U tom selu u rumskoj opštini Vojislav Šešelj obznanio je srpski ratni program, čiji sastavni deo je bila i tzv. razmena stanovništva. Puštajući Šešelja i njegove pristalice da rade šta hoće, Miloševićev režim poručio je hrtkovačkim Hrvatima da im u Srbiji nije garantovana sigurnost. Poruku su shvatili i ostali njihovi sunarodnici, pre svega u Sremu, ali i pripadnici ostalih manjina. Rezultate te politike pokazao je popis iz 2002.

U Hrtkovcima je u subotu sprečen srpsko-srpski sukob. Nadležni su, iz bezbednosnih razloga, zabranili da se tamo održi predizborni skup Srpske napredne stranke. Procenjivali su da bi moglo doći do obračuna između pripadnika nekad jedinstvene partije, koja je to selo svojevremeno prekrstila u Srbislavce. Čelnici naprednjaka zahtevaju da BIA i MUP kažu ko je želeo i čiju bezbednost da ugrozi, ko želi krvoproliće i ko je možda hteo da napravi ljudsku klanicu. Time daju do znanja da oni nisu ti koji bi izazvali nasilje, većda opasnost predstavlja druga strana – oni koji su ostali uz Šešelja.

Lokalni izbori u Rumi, zakazani za 9. novembar, pokazaće da li su u selu koje je postalo simbol etničkog čišćenja danas jači naprednjaci ili radikali. Nezavisno od toga, stranka Tomislava Nikolića nastoji da prikaže svoje novo lice. Njeni lideri ne odriču se svojih reči i dela iz devedesetih, ali priznaju da je došlo novo vreme i da je Srbiji potrebna realnija politika. U politici je najteže priznati grešku. Nikolići Vučićizbegavaju da kažu da su bili na pogrešnoj strani i da se izvine zbog politike koja je donela nebrojena zla. Ipak, javno se odriču projekta Velike Srbije, koja je podrazumevala širenje srpske države do linije Virovitica-Karlovac-Karlobag, odnosno ujedinjenje svih „srpskih zemalja“. Te zemlje su, po tadašnjem radikalskom tumačenju, svuda gde ima srpskih grobova.

Prihvatajući realnost – granice na Dunavu, Savi i Drini – naprednjaci ne mogu da izbrišu teške posledice politike u kojoj su učestvovali. Međutim, oni time doprinose otrežnjenju značajnog dela srpske javnosti. Bez obzira na to da li imaju podršku 15 ili 20 odsto birača u Srbiji, Nikolićevo i Vučićevo odustajanje od pogubne ideje stvaranja Velike Srbije utiče i na međunarodni položaj Beograda: sad niko ozbiljan ne može reći da je Srbija remetilački činilac na Balkanu. O remećenju postojećeg reda i poretka mašta samo Šešelj i šačica njegovih pristalica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari