Kriza demokratije

Ostavite komentar


  1. Dodao bih josh jednu karakteristiku ali ce me zabraniti. Minimum je da se ne postuju odluke sudova, domacih i medjunarodnih i da je Vlada dovela stanovnishtvo u jaram za korist medjunarodnih kompanija. Srbi vishe nisu ni za kakvo gazdovanje nego samo za kulacenje i teshki rad. Ko zna zasto je to dobro.

  2. U Srbiji demokratija nije moguća. 2021 je samo godina našeg kalendara, ne i naše istorije.

  3. Ne znam koliko cu biti u pravu ako kazem da je Vasa prva recenica, u poslednjem pasusu, identicna Vucicevim zahtevima na pocetku njegovog, vec ne znam koji put, raspisivanog izbora, „da moramo sebe da menjamo“. Verovatno ste obojica u pravu, ali svi zaboravljaju da je on, posto je bio, samohvalisuci se, najbolji student na Pravnom fakultetu, a cini mi se da mu dobro ide i svaka vrsta racuna, ne odstupajuci od nijedne racunske radnje, sem deljenja, kada je u pitanju, i onako nesposobna opozicija, da mu se suprotstavi.
    Ali se gubi iz vida da je, pod svojim intuitivnim zamisljanjima, ostvario svoje zacrtane ciljeve, tako sto se prvo ucio politickim mahinacijama od zapadnih politicara, pocev od Merkelke i Makrona, pa i ostalih, da ih ne nabrajam, ali je uvideo da mu, ipak, najvise odgovaraju oni sa tzv. istocnih strana, poput Si Dji Pinga, Lukasenka, pa ako hocete i Putina.
    Naime, najvise je, politickih uzusa iliti mahinacija, poprimio od kineskog predsednika, jer je zauzeo raniji stav njegovih prethodnika, da ce povoljnim ponudama u otvaranju fabricica i jeftinom radnom snagom, te budzetskim finansiranjem, tako dostici nivo razvoja Kine, u obimu naseg geopolitickog polozaja. Medjutim, nije racunao na demografsku raslojenost u Srbiji, te ne uporedivu kvotu stanovnistva. Zapravo kineski rukovodioci su mogli i mogu da zrtvuju jeftinu radnu snagu u drzavi, a i velikim odlivom u druge drzave, jer su medju najbrojnijom populacijom u svetu, tako da se u Kini to gotovo i ne oseca, dok se u Srbiji ne povecava vec smanjuje populacija stanovnistva. Uostalom kao i u svim bivsim zajednicarskim nam republikama, sada drzavicama, pod protektoratom zapadnih mesetara.
    Sve u svemu, ne bi trebalo da bude cilj elitne srpske inteligencije, samo i jedino kuknjava, kako nista nije dobro, a da ne uzmu ucesca u popravljanju, pre svega, sistema, koji, ovakav kakav je, najvise odgovara samodrzcima na vlasti.
    S toga bi trebalo, da se uhvate u kostac sa poboljsanjem sistema menjanjem svih prinadleznosti od zakonodavne, sudske i izvsne vlasti, kako bi se postiglo, bar, neki vid poboljsanja u Srbiji, a nikako samo davanju primedbi, kako ovo ili ono nije dobro.
    Nadam se da ce neko, od razboritih ljudi, ipak, cuti vapaje naroda u Srbiji, i da ce se, bar, potruditi da izvrse neki uticaj u promeni sistematskih promena ka boljitku.

  4. Možda bi trebalo postaviti providnu polakuglu iznad Srbije tz. Plastenik, mi onda možemo gledati šta to loše „Stranci“ rade, oni mogu gledati šta mi to radimo, ali niko nikom nece smetati, jer ce biti sve u redu ! ? Dali ji je to alternativa?

    A do tog dana, navijajmo, stavimo Rakiju na Sto i slušamo Pesme „prvorodjenog“ i njegovog „Orkestra“

    uživajte svi, da to sve nije toliko tragično bilo bi smešno! mejutim nije! ! !

  5. Shvati vec jednom. Nema promene pre nego sto se promeni autoritarna vlast. Samo demokratsko uredjenje ima sposobnost napretka ka visoj, savrsenijoj formi. Kako to ne shvatas ?

  6. O kakvom je kapitalizmu rec ako drzava drzi sve konce u rukama? Mi do normalnog kapitalizma nismo dosli ni dvadeset godina posle pada Milosevica. „Eksploatacija“ radnika, to jest njihove niske plate, posledica su nerazvijenosti a ne kapitalizma. Citajte malo Maksa Vebera na temu raznih kapitalizama i ne mudrujte sa marksistickim floskulama (proizvodne snage; visak vrednosti, itd.) koje su totalno deplasirane s tacke gledista moderne ekonomske nauke.

  7. videli smo u zapadnim medijima tokom ratova devedesetih…

Ostavite komentar


Lični stavovi

Naslovna strana

23. decembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Maja Nikolić, TV novinarka

List Danas je važniji nego ikada ranije. Kada ne bi bilo takvih novina, ne bismo ni znali kako prave novine treba da izgledaju.