Srbija je odavno već postala zemlja raznih čuda i još čudesnijih presedana. Više se ne zna gde je granica našeg samoponižavanja i samorazaranja. Objavljivanje intervjua odlazećeg predsednika Stjepana Mesića u listu Danas u kome on govori o ulozi Srbije u rešavanju duboke političke krize u Bosni i Hercegovini još jedan je u nizu dokaza da je u našoj zemlji ozbiljno narušeno elementarno osećanje za nacionalno dostojanstvo i državni interes.

 Budući doživotni bivši predsednik Republike Hrvatske u ovom razgovoru nasuprot svim utvrđenim i poznatim diplomatskim običajima i obzirima deli lekcije državi Srbiji kao suverenoj i nezavisnoj zemlji šta bi ona morala da radi u aktuelnim dešavanjima u BiH.

On pri tome u starom dobro oprobanom stilu ne propšušta da oštro prekori službenu Srbiju što se ozbiljnije ne bavi pacifikovanjem premijera Republike Srpske za koga je RS konstanta a ne BiH. Predsednik Mesić otvoreno optužuje premijera RS da traži izdvajanje ovog entiteta i ne pristaje na celovitu BiH. Ovo je još jedna priča o Srbima u Bosni kao remetilačkom faktoru i službenom Beogradu koji ostaje samo na deklarativnoj podršci jedinstvenoj BiH, a pri tome se brižni Mesić još jednom oglašava kao izvorni čuvar celovite BiH. I pri tome ne propušta da kaže da ne treba zaboraviti da je RS stvorena etničkim čišćenjem a da u isto vreme Dodik nastavlja istu politiku u RS. Svako karakterisanje RS kao političke tvorevine nastale na etničkom čišćenju je u stvari poziv za njeno ukidanje i brisanje sa političke mape. Zato se ne može reći da je ovakva ocena ozbiljan politički doprinos za očuvanje celovite BiH u kojoj je RS stalno na optuženičkoj klupi. Naprotiv, ovakvim izjavama samo se produbljuju razlike i politički sukobi bez obzira na to što Mesić nastupa kao licemerni pomiritelj i ideolog bosanskog državnog jedinstva. Na sličan način je on branio i celovitost socijalističke Jugoslavije.

Mesić nije ni ovoga puta odoleo da nam ispriča dirljivu priču o svojoj velikoj i iskrenoj brizi za povratak prognanih hrvatskih građana srpske nacionalnosti u Hrvatsku koja im je svojim ustavom garantovala visok stupanj prava. Ovo je zaista više nego cinična izjava kada se zna da je tzv. povratak Srba u Hrvatskoj samo prazna propagandistička priča koja se ponavlja kao neka korektna i konjunkturna evropska mantra. On pri tome amnestira Harisa Silajdžića od krivice za kreiranje trenutne krize u BiH tvrdeći da se ovaj član Predsedništva BiH uvek izjašnjavao za celovitu BiH deleći naravno Mesićevo mišljenje da je RS nastala kao rezultat etničkog čišćenja i genocida. Upravo Haris Silajdžić najupornije zagovara ukidanje RS, a sve pod političkom firmom stvaranja funkcionalne državne bosanske ili bolje rečeno bošnjačke zajednice u kojoj bi bilo ukinuto entitetsko glasanje. U zadnjih 10 godina uspeli smo od Hrvatske stvoriti pravnu državu u kojoj vrede evropski standardi na svakom području. Trebalo bi pitati preostale Srbe i povratnike kako se u Hrvatskoj sprovode ove uzvišene evropske vrednosti. Plasiranje intervjua Stjepana Mesića na ovakav način otvara pitanje i za uredničku politiku lista Danas. Šta bi se desilo da je predsednik Republike Srbije govorio na isti način o tome šta bi službena državna politika Hrvatske trebalo da čini u BiH. To bi odmah bilo proglašeno kao flagrantno mešanje u unutrašnje stvari jedne nezavisne države i to na stranicama Danasa i ostalih medija koji neprestano Srbiju optužuju za nekooperativnost, da nije dovoljno učinila na normalizaciji odnosa u regionu, već je i dalje faktor destabilizacije. Tako nešto se, naravno, ne bi moglo desiti u nekom od hrvatskih listova, ali je to moguće u Srbiji i u listu Danas koji je na ovaj način dao priliku Mesiću da nam se još jednom pokaže u dobro poznatom svetlu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari