Ugrožena je cela Srbija: Naredni protest bi trebalo da bude u Novom Sadu 1foto (BETAPHOTO/AMIR HAMZAGIć/EV)

Šta se događalo i događa posle velikih protestnih skupova za zabranu iskopavanja litijuma i bora u Srbiji 28. juna u Loznici i 10. avgusta u Beogradu?

Udruženje „Ne damo Jadar“ i Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS), organizatori protesta, su 28. juna najavili da će organizovati građansku neposlušnost ukoliko se ne donesu odgovarajuće odluke.

Umesto da razgovara i nešto preduzme u tom pravcu, vlast je to ne samo potpuno ignorisala, nego je, sasvim suprotno, ubrzala realizaciju svog scenarija i namera da omogući Rio Tintu izgradnju rudnika litijuma u Jadru.

Pri tome je ignorisala mučno 20-ogodišnje iskustvo sa predavanjem rudnika i istraživanja ruda stranim kompanijama uz bednih 3% rudne rente, mišljenje SANU i brojnih nezavisnih stručnjaka o iskopavanju litijuma i bora u Srbiji.

Predsednica Narodne skupštine, koja je u vreme stavljana van snage Prostornog plana za ovaj projekat, bila predsednica Vlade, sada tvrdi da su ovi protesti prerasli „u proteste protiv nauke, protiv zdravog razuma i proteste teoretičara zavere.“

Kada su 2022. decembra 2023. i juna 2024. prošli predsednički, parlamentarni, lokalni i svi drugi vanredni izbori, bez obzira na ozbiljne optužbe i dokaze o njihovoj neregularnosti, vlast je u liku svog kreatora i monopoliste – predsednika Republike, poželela da se što pre vrati ovoj stranoj investiciji i koristima koja joj ona donosi.

Ugrožena je cela Srbija: Naredni protest bi trebalo da bude u Novom Sadu 2

To se uklapa u njihovu opsesiju da se ekonomsko stanje i razvoj Srbije na svaki način i po svaku cenu, a bez obzira na stvarno stanje, ekološke i zdravstvene rizike i posledice za građane, te enormno zaduženje, predstavi izuzetno uspešnim.

Tako opravdavaju neosnovano i bahato razbacivanje novca na projekte privatnog interesa i korupciju.

Najlakši način im je da nastave sa dovođenjem stranih kompanija koje bi nekontrolisano potrošile i preostale prirodne i rudne resurse, uz naše subvencije.

Da građani, pa čak i njihovi glasači i simpatizeri, ne bi odmah otkrili ovu prevaru i nedoslednost, kao i u nekoliko ranijih situacija u prošlosti, Trojanski konj i normativni razlog za donošenje nove, drugačije odluke, dao je Ustavni sud.

Ovaj sud je bez javnosti i stručne rasprave, čak i bez otvaranja redovnog postupka i obaveznog mišljenja Vlade, 11. jula doneo Odluku o poništavanju Uredbe Vlade iz 2022. o stavljanju van snage Prostornog plana za projekat jadarita „Jadar“.

Posle više od dve godine, u pripremnom postupku, utvrdili su da je Vlada prekoračila granice svojih ovlašćenja. Ustavni sud kome nedostaje trećina sudija i koji još uvek nije odlučio o zahtevima o izbornim sporovima, je ovu odluku doneo iznenada, usred leta, bez navođenja ko je podneo zahtev, uz dva izdvojena mišljenja i jedan glas protiv.

Da bi odgovornost za ovu pravnu besmislicu i ekološki salto mortale zbacili sa sebe, u saopštenju ovog suda se ističe da se njom „ne oživljava“ prethodno doneta Uredba.

Nekoliko dana kasnije Vlada je, umesto da otvori dijalog i stručnu raspravu, donela Uredbu o utvrđivanju Prostornog plana posebne namene za ovaj projekat identičan planu iz 2020. godine.

Nije poznato da li se iko od zainteresovanih lica obratio novim zahtevom Ustavnom sudu, kako su savetovali pravni eksperti.

Kakvu je sve mrežu u tom smislu spremna plesti aktuelna vlast i sa kim sve trgovati, govori činjenica da je 19. jula u Beogradu organizovan Samit o održivim sirovinama na kojem je potpisan i Memorandum o razumevanju između EU i Srbije.

Kancelar Nemačke Šolc je sa tog skupa poručio da je projekat „Jadar“, koji podrazumeva iskopavanje litijuma, dobar za Srbiju.

To će sigurno, na ovaj ili onaj način, na osnovu ličnih kontakata i dogovora iza zavese javnosti sa Vučićem, potvrditi i drugi moćni čovek EU – Makron.

Istovremeno, državna sekretarka Ministarstva finansija Nemačke tvrdi da EU ne trguje sa Vučićem „litijum za demokratiju“.

Sve navedeno je doprinelo da posle serije protesta u 50-ak mesta širom Srbije, 10. avgusta uspe veliki završni protest u Beogradu, uz učešće više desetina hiljada ljudi.

Ovaj skup je na konferenciji za štampu predsednika Republike 11. avgusta ocenjen da je protekao u „demokratskoj atmosferi“, ali bez odgovora na suštinski zahtev protesta.

„Tehničke“ pojedinosti o kojima je govorio ministar policije Dačić su se svele na opravdanje i najavu represije prema aktivistima.

Vlast je pred jutro protiv nekoliko desetina protestanata koji su blokirali rad železničkih stanica u Beogradu izvela na stotine pripadnika najelitnijih policijskih jedinica sa opremom za razbijanje protesta i fantomkama.

Iako su oterani sa stanica i nisu pružili otpor, odmah su počela privođenja i hapšenja organizatora protesta.

Hitno i drakonsko kažnjavanje pojedinih učesnika, njihovo sporno privođenje i preterano zadržavanje na informativnim razgovorima, nezakonito oduzimanje njihovih telefona itd.

Sve to se nastavlja do današnjih dana uz informativnu kampanju protiv učesnika protesta u svim provladinim medijima, ali i onim sa nacionalnim frekvencijom. Javni servisi ignorišu ovu temu.

Aktuelne predstavnike vlasti ne interesuje što će posle takvih odluka nastupiti novo nazadovanje demokratije u Srbiji, ali i novi pomor naših prirodnih i komparativnih resursa i prednosti.

Bitno je da će im to poslužiti da im se ne razbije slika navodnog ekonomskog džina u regionu i da imaju „kopču“ za podršku (finansijsku) EU, posebno Nemačke i Francuske.

Zbog svega toga, treba što pre reagovati još jednim protestom za zdravu i ispravnu, vodu, zemlju i vazduh. Ali to više ne bi bio običan protest, nego u zajednici sa građanskim inicijativama poput „ProgGlasa“, Nezavisnim sindikatima i nezavisnim udruženjima novinara, prosvetara, zdravstvenih radnika i drugih struka i NVO, formiranje Pokreta sa tom sadržinom.

Tako bi se prevazišla trenutna „zaglavljenost“ u kojoj, posle velikih uspeha u okupljanju građana i u protestu, SEOS i Eko straža ne mogu da se dogovore da li je će zajedno nastupiti u jednom segmentu protesta koji je Eko straža zakazala za 1.9. u Beogradu ispred RTS-a.

Stvar je mnogo šira i ozbiljnija.

Svi građani Srbije nezadovoljni ovim događajima, ali i višedecenijskim odnosom vlasti prema ovim pitanjima, imaju i nove specijalne ekološke povode za novi veliki protest, nezavisno od protesta 1. septembra.

To treba nedvosmisleno staviti do znanja i liderima EU.

Nije ugrožen samo Beograd, iako su u njemu glavne adrese koje donose nepravedne i nedemokratske odluke. Ugrožena je cela Srbija. U AP Vojvodini, u okolini Novog Sada nekontrolisano gore deponije, u kanalu DTD je ugušen svaki život jer su ga savladale alge.

Na osnovu ispitivanja Pokrajinskog zavoda za javno zdravlje, utvrđena neispravna voda u Gradskom vodovodu u Novom Sadu u kojoj su pronađeni nedozvoljeni vodeni crvi – nematode, a 9. 8. i kasnije građani o tome nisu bili izvešteni.

Prethodno JKP „Vodovod i kanalizacija“, pre saopštenja PZJZV, tvrdila da to nije tačno.

To tvrde i sada, ali bez ikakvog objašnjenja. Zbog toga bi naredni ekološki protest trebalo organizovati u ovom gradu.

Autor je bivši sudija i član Visokog saveta sudstva, član CEPRIS-a

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari