Fakultet muzičke umetnosti poziva u nedelju, 25. marta, na proslavu stotog rođendana pijaniste i muzičkog pedagoga, čiji je rad obeležio generacije studenata ovog fakulteta – Andreje Pregera.


„Mnogim ljudima je njihov posao neki teret, muka, a meni je biti nastavnik, biti profesor na Akademiji, to mi je bilo zadovoljstvo“, rekao je Preger, koji je svoj prvi nastup imao kao trinaestogodišnjak, a poslednji javni – prošle godine na Kolarcu kada je obeležio 99. rođendan. Od tada svira za svoje zadovoljstvo kod kuće i vežba svaki dan. „Penzionerski, ali, neophodno mi je i kao duhovna hrana i čisto fizički, kao velika šetnja. Moj pogled na svet je: imati pred sobom zadatke, svaki dan! Život je kretanje. Kretanje i održavanje veza, sa porodicom, prijateljima. Održavam veze i sa svojim učenicima. Od 42 učenika moje klase (21 u Beogradu i 21 u Novom Sadu) 13 njih je magistriralo, trećina se, uz izvođački rad, bavi i pedagoškim radom. Njih šest su zaposleni kao profesori ili stručni saradnici na FMU.“

Preger je rođen 20. marta 1912. u Pečuju u jevrejskoj porodici. Paralelno sa muzikom studirao je i pravo, koje je i doktorirao, pa se, pored pedagoškog rada na polju muzike, bavio i advokaturom. Za vreme rata otišao je u partizane i bio jedan od osnivača „Kazališta narodnog oslobođenja“. Bio je prvi posleratni dirigent hora „Braća Baruh“ i dugogodišnji profesor na muzičkoj akademiji, kao i pijanista, koji je nastupao sa velikim brojem najpoznatijih umetnika koji su dolazili i svirali u Jugoslaviji: Andreom Navarom, Henrikom Šeringom, Žan-Pjerom Rampalom, Leonidom Koganom i mnogim drugima.

Tokom dvadeset godina (1964 -1984) kao osnivač i član Beogradskog trija muzicirao je sa Aleksandrom Pavlovićem (violina) i Viktorom Jakovčićem (čelo). Osnivač je Udruženja muzičkih umetnika Srbije. Važan je i njegov volonterski rad u jevrejskoj zajednici i njegov lični doprinos promovisanju pisanog jevrejskog kulturnog nasleđa, ali i muzičkih autora jevrejskog porekla. Dobitnik je, između ostalih: Oktobarske nagrade grada Beograda, Ordena republike sa srebrnim vencem, Ordena rada sa crvenom zastavom, Ordena zasluge za narod sa zlatnom zvezdom.

Andreja Preger kaže da nema neki poseban recept za dugovečnost – ne izostavlja jutarnju gimnastiku, prati i divi se novim otkrićima na polju tehnike i, pre svega – voli život. Ima suprugu Ginu, dvoje dece i četvoro unučadi. I dan danas govori pet jezika, putuje, čita, piše i svira.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari