Vesti o izlasku iz švedskog zatvora bivše predsednice Republike Srpske Biljane Plavšić, nakon odsluženja dve trećine kazne od 11 godina po presudi Haškog tribunala, bile su juče kontradiktorne. Milorad Dodik, premijer RS, izjavio je da je Plavšićeva sada slobodna osoba i da pokušava da obezbedi transport iz Švedske u Beograd.

„Bivša predsednica RS još uvek se nalazi u zatvoru i biće puštena na slobodu 27. oktobra“, rekao je pak Martin Valfridson, predstavnik za medije švedske ministarke pravde.

Tribunal je 14. septembra odlučio da Plavšićevu pusti iz zatvora. Iako, prema rečima sudije Patrika Robinsona, nije ispoljavala preteranu volju da sarađuje s Haškim tužilaštvom, sud je ocenio da je dovoljno to što je svedočila u procesu protiv Momčila Krajišnika. Oslobađanje je naišlo na različite reakcije.

Biljana Plavšić se u januaru 2001. dobrovoljno predala Haškom sudu. Optužnica je u dve tačke teretila Plavšićevu za genocid, u pet tačaka za zločine protiv čovečnosti i u jednoj tački za kršenje pravila ili običaja rata. Decembra 2002. nagodila se sa Tribunalom i priznala tačku za zločine protiv čovečnosti. Pokajala se u zamenu za odbacivanje sedam ostalih tačaka optužnice. Plavšićeva je 2005. izjavila da je njeno priznanje lažno, da nije kriva, ali da nije mogla da dokaže svoju nevinost i da pronađe svedoke.

U politici je od uvođenja višestranačja, kada se učlanila u Srpsku demokratsku stranku. Bila je prva žena član Predsedništva Socijalističke republike BiH. Posle prinudnog povlačenja Radovana Karadžića iz politike 1995, Plavšićeva je izabrana za predsednicu RS. Tada je prekinula sve veze sa SDS-om i osnovala Srpski narodni savez. Izgubivši predsedničke izbore 1998. od kandidata SDS i Srpske radikalne stranke RS Nikole Poplašena, našla se na političkoj margini.

Vojislav Šešelj svedočio je u Hagu da je Plavšićeva bila ekstremnija od njega i Karadžića i da je u Bijeljinu za vreme rata dovela Željka Ražnatovića Arkana. Kada je Milošević podržao Vens-Ovenov plan za BiH nazvala ga je izdajnikom i odbila da se rukuje s njim.

Pre rata Plavšićeva je predavala biologiju na Univerzitetu u Sarajevu. Bila je šef katedre za biologiju. Tokom robije u Švedskoj žalila se da je ponižena jer je u zatvoru sa ubicama, prostitutkama i narkomanima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari