Najuspešniji dugoprugaš današnjice Etiopljanin Kenenisa Bekele, nastavio je apsolutnu dominaciju u svojim disciplinama i na svetskom prvenstvu u Berlinu već je osvojio zlato na 10.000 metara rezultatom 26:46,31.

Iako ga očekuje još trka na 5.000 metara, Kenenisa je odradio teži deo posla, jer se ove sezone najviše spremao za tu stazu, a duplo dužu je prvi put istrčao tek u prestonici Nemačke. Do četvrte titule svetskog prvaka na deset kilometara Bekele je došao na njemu svojstven, neverovatan način. Naime, njegov „komšija“ sa roga Afrike, Eritrejac Zersenaj Tadese, vodio je do samo krug pre cilja, a kada se začulo zvonce Kenenisa se „preobrazio“ u vetar. Ostalo je istorija…

Najpoznatiji Etiopljanin na svetu potiče iz gradića Bekoji iz pokrajine Arsi. Ovo malo ruralno mesto dalo je najveće trkačke šampione dugih staza. Pored Kenenise Bekelea i njegovog brata Tarikua, sugrađani iz Bekojia su i porodica Dibaba, nadaleko čuvenih svetskih prvakinja u atletici (5.000 i 10.000 metara), koje predvodi najstarija sestra Tiruneš. Sušna zemlja iz severoistočne Afrike dala je najveće dugoprugaše u istoriji, a „predak“ svih bio je Abebe Bekila, osvajač zlata u maratonu na olimpijadama 1960. i četiri godine kasnije. Mentor današnjih zvezda i „trkački otac“ je Hajle Gebreselasije, koji se zbog poznijih godina već preselio u maraton, ali iz senke predvodi etiopsku atletiku.

Kenenisa Bekele suvereni je čuvar svetskih rekorda u svojim disciplinama, a do sada je osvojio 11 zlatnih medalja, jedno srebro i bronzu. Fascinantna je njegova statistika, koja je verovatno i najbolja u svetu sporta danas. Jedan od podataka u zlatnoj biografiji Bekelea je i da nikada nije izgubio trku na deset kilometara.

Bekele u najvećem delu godine trenira u Holandiji pod budnim okom trenera Hosa Hermansa. Međutim, za svoju izdržljivost i eksplozivnost najviše je zahvalan vremenskim uslovima i podneblju koje vlada u Etiopiji. Naime, nacionalni tim „zelenih“ treninge u domovini izvodi na nadmorskoj visini ne nižoj od 2.000 metara.

Kenenisa Bekele rođen je 13. juna 1982. godine. Do sada je zaradio 1,5 miliona dolara od ne baš tako profitabilnog sporta, ali zahvaljujući aktuelnoj Zlatnoj ligi koju će najverovatnije osvojiti, njegov finansijski konto biće znatno povećan – i to u zlatu.