Širenje govora mržnje neće me zaustaviti u borbi da od Srbije napravim demokratsko društvo u kome se pojedinci neće plašiti fašizma, diskriminacije i netolerancije, rekao je državni sekretar Ministarstva za ljudska i manjinska prava Marko Karadžić, posle vesti da je Pančevo oblepljeno plakatima na kojima se poziva na njegov linč. Na plakatima, potpisanim u ime organizacije Crna ruka, direktno je upirano prstom na Karadžića, jer su uz njegov portret i izjave tokom kampanje za usvajanje Zakona protiv diskriminacije, bile prikazane slike homoseksualaca, uz pitanje da li je ovo zemlja za njih.


Pančevačka policija pokrenula je istragu tim povodom, dok je Liga socijaldemokrata Vojvodine, čiji je Karadžićčlan, organizovala skidanje plakata i uputila je pismo predsedniku i premijeru Srbije, Borisu Tadiću i Mirku Cvetkoviću, kao i ministru unutrašnjih poslova Ivici Dačiću, zahtevajući „brzu i efikasnu akciju“ policije. Lepljenje plakata osudile su i brojne nevladine otganizacije i stranke.

Karadžićje dospeo u žižu javnosti zalaganjem za usvajanje Zakona protiv diskriminacije, braneći prava seksualnih i svih drugih manjina. Tokom kampanje za usvjanje tog zakona, Karadžićje najavio da će ovogodišnja „gej parada“ imati podršku Ministarstva za ljudska i manjinska prava. Tada je rekao da se „gej prajd“ ne može zabraniti samo zbog toga što su na drugoj strani huligani i nasilnici. Angažovao se i na rešavanu smeštaja za Rome koji su nedavno ostali bez krova nad glavom na Novom Beogradu. Reagujući na poteze stanovnika Boljevaca koji nisu dozvolili smeštaj Roma, Karadžićje poručio da je ljudski pomoći svakom ko je u nevolji u skladu sa svojim mogućnostima.

Marko Karadžićje rođen 1976. u Beogradu, gde je završio Pravni fakultet. Magistrirao je Međunarodno pravo ljudskih prava na Univerzitetu Notre Dame u SAD. Radio je u Beogradskom centru za ljudska prava. Angažovan je u Katoličkoj službi za pomoću odeljenju za redukciju siromaštva i u Savetu za prava deteta Vlade Srbije. Bio je na praksi u Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu i u Jeht fondaciji u Njujorku. Predavao je na predmetu ljudskih prava u srednjoj školi u Indijani, SAD, i u sedam srednjih škola u Beogradu. Nosilac prestižne Ron Braun stipendije, i stipendije Fonda za otvoreno društvo. Član je Udruženja za međunarodno pravo Srbije. Govori engleski jezik i služi se francuskim jezikom.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari