U pretposlednjem kolu Južnomeričke zone kvalifikacija za Svetsko fudbalsko prvenstvo 2010. godine, Argentina je „preživela“ duel sa Peruom u poslednjem minutu utakmice. Pobedu (2:1), „koja život znači“, „gaučosima’’ doneo je veteran Martin Palermo, kada je već isticao treći minut nadoknadnog vremena.

Popularni „El loko’’ (ludak), navikao je naciju na iznenađenja i skandale, ali ovo što je priredio u 93. minutu na stadionu Antonio Vespuči u Buenos Ajresu, pamtiće se zauvek. Nakon meča selektor Argentine Dijego Maradona, kratko je prokomentarisao: „Bilo je to još jedno od čuda svetog Palerma’’.

Palermo je dugo je bio zaboravljen što se tiče reprezentativnog fudbala. Jedan od poslednjih mečeva za „nebesko plave’’ odigrao je pre tačno deset godina, na Kupu Amerike protiv reprezentacije Kolumbije. Baš na toj utakmici „El loko’’ je na najneverovatniji način ušao u Ginisovu knjigu rekorda. Naime, Palermo je uspeo da za 90. minuta promaši čak tri jedanaesterca. Prva dva puta pogodio je prečku, a treći penal odbranio mu je golman Kolumbije. Unezvereni Palermo je u tim trenucima i opravdavao, činilo se do tada, nepravedno dodeljen nadimak. Nakon toga doživeo je povredu i potpuno se povukao iz nacionalnog tima. Maradona je posle cele decenije šokirao javnost vrativši ga u tim, a centarfor se velikom prijatelju odužio na pravi način. Ne može se reći, ipak, da su promašeni penali nešto najznačajnije u Palermovoj karijeri. On danas igra bolje nego ikad, za Boku Juniors postiže neverovatne golove, a poslednji se dogodio baš pre nekoliko dana. Na meču protiv Velez Sarsfelda, istrčalog golmana protivničkog tima Palermo je lobovao sa 45 metara i to glavom!

Iako ima dvojno državljanstvo (Argentine i Italije), koje je uzeo da bi mogao nesmetano igrati i u evropskom fudbalu, tipični Argentinac nije ostavio fudbalski pečat na Starom kontinentu. Kao najveće pojačanje u dotadašnjoj istoriji Viljareala, na 70 utakmica za „žutu podmornicu’’ postigao samo 18 golova i ubrzo promenio sredinu. Međutim, Betis i Alaves nisu doneli ništa novo u njegovom evropskom sivilu i Palermo je spakovao kofere. Vratio se Boku na La Bombonjeru i doživeo „drugu mladost’’.

Rođen je 7. novembra 1973. godine u La Plati. Iako je na terenu „vatren’’ i uvek u centru pažnje, privatni život mu je prilično miran i skriven.