Od litijuma do 41. dana 1Foto: FoNet/Marko Dragoslavić

Da se razumemo na početku, istina je da o specifičnostima rudarenja litijuma i njegovom stepenu uticaja na životnu sredinu i zdravlje stanovništva, trovanje zemljišta, voda i vazduha mogu argumentovano i stručno da govore naučnici kojima je posao utvrđivanje svega toga navedenog, eventualno lekari.

Sa druge strane, mi, obični ljudi, koji se ne razumemo u rudarenje, posebno ne litijuma, možemo da sudimo o tome na osnovu prezentovanih činjenica, primera iz sveta, ali i silnih poruka nadležnih u Srbiji čije nam izjave sa TV kuljaju u dnevne sobe provocirajući naše misaone tokove da budu usmereni na tu temu.

Sa dosadašnje eventualne štetnosti i unuštenja dela Srbije ili cele zemlje zbog rudarenja litijuma i da li ćemo svi oboleti od posledica uticaja tog posla ili će nam zbog rudarenja litijuma plate i penzije „skočiti u nebesa“, sada smo usmereni da mislimo o stranim službama koje petljaju po Srbiji, a sve u vezi sa napretkom koji ćemo imati ukoliko Rio Tinto počne da rudari litijum u našoj zemlji.

Tako je i sam predsednik Srbije Aleksandar Vučić, u nedelju, izjavio da se oko priče o litijumu kriju određene zapadne službe koje žele da spreče brzi napredak Srbije, ali dodaje da tog projekta ne može biti ako ne zadovoljava ekološke standarde.

Vučić je rekao da mu „ne pada na pamet da izgubimo još četiri ili pet godina zbog neznalica i zlonamernih ljudi“.

Od litijuma do 41. dana 2
Foto: Dejan Briza

Osvrnuvši se na protest protiv Rio Tinta i iskopavanja litijuma, koji je održan u petak, u Loznici, kazao je „da se pre neko veče 1.900 ljudi skupilo u Loznici protiv tog projekta, ‘da osvetle mrak’, a to su učinili litijumskim baterijama iz mobilnih telefona.

Pod tom svetlošću sa protesta u Loznici isporučen je samo jedan zahtev vrhu države i dat rok za ispunjenje – 40 dana, u suprotnom sledi blokada. Taj rok je počeo da teče 28. juna.

Marijana Trbović Petković, aktivistkinja udruženja „Ne damo Jadar“, rekla je:

„Ukrali su 38.000 potpisa. Imamo samo jedan zahtev – zakonska zabrana primenjenih geoloških istraživanja i eksploatacije litijuma i bora u Republici Srbiji. Rok je 40 dana. 41. dan, ne budu li usvojili zakon, blokiraćemo Srbiju“.

Nema prostora da se pomene šta je bilo pre ova dva, tri dana, odnosno otkako su u Srbiji pomenuti litijum i Rio Tinto, glavno je da smo imali utisak da je Vlada Srbije zaustavila taj projekat, ali smo prošle nedelje od Ane Brnabić, predsednice Skupštine Srbije, saznali ovo:

„Vlada nikad nije zaustavila projekat Rio Tinto zato što je mislila da je loš, već ga je ona stavila `na pauzu` kad je shvatila da stranci vode političke igre finansirajući ekološke proteste da bi oslabili Aleksandara Vučića i `slomili mu kičmu`“.

I to je, za sada, to. Do 41. dana.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari