Prošlo je više od trideset godina od kada se Jogurt revolucija razlila po Vojvodini.
Umesto da poput zemalja centralne i istočne Evrope krene putem ubrzanog razvoja, nekadašnji privredni pokretač Srbije je ostao na koloseku trome parne lokomotive u čijim dotrajalim vagonima velike grupe stanovništva zauvek napuštaju najplodniji deo Evrope.
Na dolazećim republičkim izborima, građani severne pokrajine, (jedine u kojoj su izbori izvesni), biraće svoje favorite od kojih veoma mali broj ima centralu na teritoriji Vojvodine.
U takvim izbornim okolnostima lista Marinika Tepić – Ujedinjeni za pobedu Srbije ima realnu šansu da privuče simpatije značajnog broja vojvođanskih glasača.
Analizirajući prvih 50 kandidata na listi, od kojih je čak 24 iz Beograda, devet sa teritorije Vojvodine i 17 iz centralne Srbije i Kosova, teško je ne primetiti procentualno nesrazmeran broj kandidata sa boravištem u prestonici u odnosu na ostatak države.
Jasno je da je za takav sastav najlakše uperiti prst ka izbornom sistemu, jer je teško bilo očekivati da će regionalni koncept pobediti stranačke interese.
Ostavljajući tu temu za neka druga vremena, okrenimo se ka vojvođanskim kandidatima od kojih je šest iz Novog Sada i po jedan iz Vršca, Šida/Batrovaca i Pančeva.
Uglavnom su to poznati politički aktivisti među kojma se, kao nosilac liste, izdvaja Marinika Tepić.
Političarka izgrađenog renomea, rođenjem prihvatljiva za Vojvođane, jedinstvenim stavom i lucidnim nastupima privlačna za medije i odlučnošću koja karakteriše izuzetno hrabru ženu, idealna za buduću rolu u najodgovornijim telima državne administracije.
Marinika Tepić i ostatak iskusnog vojvođanskog tima, ukoliko dobiju naklonost birača na sledećim izborima, imaće složen zadatak da preuzmu odgovornost za ogroman deo severne pokrajine koji je ostao bez svojih predstavnika među onima koji imaju izglednu šansu da zauzmu poslanička mesta.
Od Zrenjanina preko Kikinde, Subotice, Sombora pa sve do Bačke Palanke, preko milion stanovnika, što čini veći deo žitelja Vojvodine, zahtevaće od malobrojnog pokrajinskog tima da budu glas svih, a ne samo gradova u kojima imaju prijavljen boravak.
Vojvođani žele da im se vrati oteta zemlja, obnovi privreda i do krajnjih granica zapostavljena infrastruktura i obuzda, za ove prostore nekarakteristično, rastući krimnal.
Ti mali koraci predstavljaju preduslov za zaustavljanje ogromne stope depopulacije.
Od buduće vlade koju će, ako bude razuma, voditi Marinika Tepić, čitava Srbija očekuje promenu izbornog sistema koji bi zadovoljavao interese svih okruga i opština u zemlji.
Srbija žudi za decentralizacijom koja bi male otrgla iz zagrljaja većih, dajući izgledniju šansu za ravnomerniji razvoj i samostalno odlučivanje na nižim nivoima vlasti.
Dok se to ne obistini, Vojvođanima ostaje nada da će ih njihov malobrojni tim časno predstavljati u narednom republičkom sazivu, prevashodno spremni i odlučni da interese građanstva stave ispred stranačkih, političkih interesa.
Autor je član političkog saveta Pokreta za preokret
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.