Svega ovoga ne bi bilo da medicinska oprema nije skupljala prašinu 1foto (BETAPHOTO/DRAGAN GOJIĆ)

Da kovid bolnice u Batajnici, Kruševcu i Novom Sadu nisu zatvorene prošle godine, da se poslušala ideja koju je saopštila bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić da se ta zdanja po prestanku pandemije kovida pretvore u centre za palijativnu negu, da se medicinska oprema, koja tamo sad skuplja prašinu, koristi, možda ne bi bilo ove priče.

A priča nije nimalo naivna jer postoji mogućnost, prema objavljenim informacijama, da država plaća penale EU zbog te opreme ili je vrati, odnosno ostanje bez nje.

Ko se još seća proleća 2022. godine kada je potpisan Sporazum o poveravanju kojim je Evropska unija našoj zemlji bespovratno dodelila 11.968.276 evra iz Fonda solidarnosti EU za finansiranje hitnih aktivnosti u borbi protiv kovida 19, kao i za sprovođenje ostalih mera u oporavku srpskog zdravstvenog sistema, a koji je u ime Srbije potpisala tadašnja ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović? Malo njih.

A, tako je nabavljena ova medicinska oprema.

Kako tvrdi za Danas Dejan Stevanović iz Narodnog pokreta Srbije, dobio je „nezvanične, ali precizne informacije, da postoji problem što u tom dokumentu stoje dve važne stvari: prva je da oprema mora da se koristi za lečenje pacijenata, što se trenutno u kovid bolnicama ne dešava jer su zatvorene, dok je druga – zabrana da se ta sredstva daju drugim zdravstvenim ustanovama na korišćenje.“

Svega ovoga ne bi bilo da medicinska oprema nije skupljala prašinu 2
Foto: Dejan Briza

„Imam informacije da su ta sredstva iz evropskog fonda, između ostalog, iskorišćena za nabavku angio-stolova, skenera, monitora za praćenje stanja pacijenta, kreveta… U kovid bolnicu u Kruševcu, odakle sam ja, deo te opreme je došao“, opisuje stanje na terenu naš sagovornik.

Tanja Miščević, ministarka za Evropske integracije, izjavila je da zna da su sve kovid bolnice predmet razgovora u Ministarstvu zdravlja, da se traži rešenje da se oprema i bolnice na najbolji način iskoriste, ali ne otkriva da li će Srbija morati da vrati medicinsku opremu, potvrđujući, ujedno, da se razgovara i sa EU.

Ovo je ukratko ta nova „zdravstvena priča“ koja još nema epilog jer se Ministarstvo zdravlja još nije oglasilo tim povodom.

Ukoliko ostanemo bez medicinske opreme koja je dosad mogla da se koristi, manje će građana dobiti zdravstvene usluge, posledično mogla bi još da se poveća ona famozna lista čekanja, a možda se još neko zbog toga zaprepasti brojkama na njoj, kao onomad predsednik Srbije.

Rešenja još nema. Obaška o mogućim odlukama EU.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari