Migracije domicilnog stanovništva predstavljaju veliki problem u Srbiji proteklih godina. To se prvenstveno odnosi na mlade koji traže bolje uslove za svoj napredak idući od siromašnijeg Istoka ka bogatijem Zapadu, što je posledica evropskih integracija kojima teži naša država i uz koje granice EU postaju otvorene, što za našu ambicioznu omladinu predstavlja dobru priliku za prosperitet.
P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }
S druge strane, i Srbija je atraktivna za ljude koji ovde prolaze ili dolaze iz drugih zemalja, što zbog boljih uslova života u odnosu na one u sopstvenoj državi, što zbog tragedija koje su ih na to primorale. Ali, naša država je jedna od retkih u jugoistočnoj Evropi iz koje se tokom poslednjih deset godina više stanovništva odselilo nego doselilo. Uz te podatke, vrlo je bitan i onaj da ovde vlada bela kuga, što problem intenzivnog umanjenja srpskog stanovništva u Srbiji čini još ozbiljnijim.
Trenutno alarmantno stanje u Evropi sa migrantima koji masovno stižu može situaciju i dodatno pogoršati. Srbija nije u situaciji da pruži bilo kakvu budućnost nekom drugom stanovništvu, osim svom, jer su njene mogućnosti, pa čak i za Srbe, minimalne i porazne. Strateški cilj ove vlade jeste da zadrži što više mladih ljudi u zemlji, da se zaposle u Srbiji, da u domovini grade svoj život i svoje porodice. Najsnažniji instrument za to je oporavak srpske privrede i stvaranje novih radnih mesta. Svi podaci ukazuju da je ostvaren napredak u privredi, a posebno u industriji, što je najvažnije zbog povećanja zaposlenosti i smanjenja nezaposlenosti.
Ne smemo sagledati ove migracije kao neizbežnu posledicu današnjeg vremena. To je, izgleda, smišljen projekat, kojim se teže destabilizovati narodi Evrope, a pogotovo oni koji su, poput balkanskih, u ekonomsko-socijalnoj krizi. Kroz očuvanje srpske omladine i nacionalnog identiteta nećemo završiti kao neki drugi narodi. To nije lak posao, ali ga ipak treba obaviti, da bi se izbeglo uništenje našeg naroda.
*Strahinja Ćurčić, student IV godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.