Minut do 12 1foto: Danas

„Kurti hoće rat“, orkestrirano viču režimski tabloidi, a kako bi kosovskog premijera u toj nameri sprečio „Vučić se trka sa vremenom“. Sastanci sa Srpskom listom, podrška predsedniku, teški pregovori je ono što smo gledali prethodnim dana.

Na pregovore u Briselu, od kojih se očekivalo da smire tenzije na Kosovu, Vučić je otišao ne očekujući kompromisno rešenje. Do kompromisa nije ni došlo, ako pitate Vučića zbog Aljbina Kurtija, koji je na pregovore došao sa nerealnim zahtevima, ne želeći da prihvati nijedan predlog Beograda i tražeći između ostalog i čuveno priznanje.

I poznato je da kosovski premijer uvek traži priznanje Srbije. I poznato je da zvanični Beograd to ne želi da prihvati. Kao i da Beograd zahteva formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO), što je za Prištinu neprihvatljivo skoro pa kao priznanje Kosova za srpske zvaničnike.

I zato se očekivalo da i EU zvaničnici – Borelj i Lajčak, ali i generalni sekretar NATO Stoltenberg posreduju u dolaženju do alternative, pomognu da se nađe rešenje u situaciji kada je zveckanje oružja postalo preglasno. Ali to se nije desilo. I onda je valjda logično zapitati se ko će snositi odgovornost za eventualne sukobe na teritoriji na kojoj su osvanuli grafiti nekakve „Severne brigade“, baš tokom dijaloga.

EU je rekla da će za sukobe odgovorni biti i Beograd i Priština. Beograd kaže da Kurti želi da protera Srbe sa severa, da se borimo koliko možemo za mir, ali ćemo se braniti. Priština, s druge strane, predstavlja sebe kao „malu Ukrajinu“ kojoj preti agresija „male Rusije“ i „malog Putina“ koji podršku imaju od „velike“ Rusije. Svi unapred peru ruke.

Do sukoba neće doći ako se dođe do rešenja. Do njega može doći ili ako Beograd prihvati sve što Priština hoće u vezi sa tablicama i dokumentima, ili ako Priština prihvati kompromisna i razumna rešenja Beograda. Ako je sve ovako kako se predstavlja, izvesniji su sukobi nego rešenje.

Ili su se možda već dogovorili, pa sad gledaju kako da to predstave javnosti, jer bi i Kurti i Vučić izgubili deo političkih poena ako prihvate bilo šta. Ako je tako, onda su i EU i NATO uzeli učešće u dnevnopolitičkoj kampanji Samoopredeljenja i Srpske napredne stranke.

Ali ostaju pitanja – kad će više građani na KiM biti ostavljeni na miru od onih koji se igraju njihovim životima zarad izbornog rezultata i zašto se uvek za rešenje čeka minut do 12?

Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari