Mladi i demokratija 1

Izostanak većeg uključivanja mladih u političke procese je izazov koji nije specifičan samo za našu državu.

U Strategiji za mlade UNDP-a za period od 2014. do 2017. godine upravo je aktivno učešće mladih prepoznato kao ključni cilj koji je potrebno ostvariti i u daleko razvijenijim zemljama od nas. U tom smislu, važno je razlikovati politički aktivizam u užem značenju (glasanje na izborima, članstvo u partijama i sl.) i u širem značenju (inicijative, udruženja, lokalne zajednice i sl.).

Po istraživanju ,,SeeCons“-a i Fondacije Fridrih Ebert čak 46,1% mladih u Srbiji nije želelo da svoje učešće u političkoj sferi ostvari ni na minimalan mogući način – glasanjem na izborima. Na pitanje o tome da li veruju da njihov glas na izborima utiče na delovanje institucija samo njih 14,5% je smatralo da njihov glas može uticati više nego marginalno na procese koji se tamo odvijaju. U novom sazivu Narodne skupštine Republike Srbije trenutno sedi samo sedmoro mladih, što je manje od 3% poslanika. U zemljama poput Švedske, Ekvadora, Finske i Norveške ova cifra ide na preko 10 procenata.

U Srbiji, više od dve trećine mladih nisu članovi nijedne organizacije, a veoma mali broj je zainteresovan za političke procese. Najčešće izjednačavaju politiku i aktivno učešće sa partijama i političkim sistemom, bez dovoljne svesti o mogućnostima inicijative i aktivizma van tih kanala. Ne veruju ni partijama, ni većini institucija.

Mladi ne vide svoje vršnjake na pozicijama od velikog uticaja, ne veruju da se njihov glas i njihov stav u dovoljnoj meri čuju kako u strankama tako i van njih i često bivaju obeshrabreni i aktivno onemogućeni da preuzmu odgovornost i budu stavljeni u ravnopravan položaj sa starijim koleginicama i kolegama.

Da bi uopšte bili prepoznati od donosioca odluka kao važna grupa na svakim izborima, prethodno se mora ustanoviti postoje li zajednički interesi mladih i jasno ih iskomunicirati, kako zajednički među partijama, tako i kroz civilni sektor.

Rešenje nije isključivanje iz procesa i apatija, već kreiranje svesti o mogućnosti uticaja. Nijedan politički subjekt ne sme sebi da dozvoli da ignoriše skoro petinu stanovništva ukoliko ono svesno i glasno zastupa svoje stavove.

Pozitivan trend postoji, ali je potrebno da bude drastično brži, jer tada možemo govoriti o razbijanju netačnih i neutemeljnih stereotipa o mladima na još ubedljiviji način.

Autor je koordinator za razvoj politika i javno zagovaranje Krovna organizacija mladih

Povodom Nedelje parlamentarizma Danas.rs u saradnji sa inicijativom Otvoreni parlament pokrenuo je seriju blogova na temu demokratije i učešća građana. Nedelja parlamentarizma predstavlja seriju događaja koji za cilj imaju bolje povezivanje i upoznavanje građana i građanki Srbije sa radom Narodne skupštine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari