U javnom nastupu nisu dopuštena „čestita grešenja“, krnje misli i izgovor za manjkavosti, pogotovu kad su produkt nepripremljenosti ili neumerene hitnosti.
Impresiju pokvari manja netačnost i ciglo neprikladna reč.
Pažnji ne može izmaći vlastito apostrofiranje sa „Moja malenkost“, „Moja nedostojnost“.
Sve da pred drugima pokažemo nepretencioznost u svojim zahtevima i ponašanju.
Istini za volju, stariji besednici, pisci i mudraci, u svojoj skromnosti, prećutkuju i prikrivaju vlastitu ličnost, pripisuju svoje delo nekom drugom, skrivaju se u ulozi prenosioca i tumača viših poruka.
Prezrena je sujeta, samoljublje i slava.
Nikad ne reci „Ja“, nego „Oci su rekli“, „Moja malenkost kaže“. „Klanjam se do zemlje pred tvojim nogama. Sluga tvoje sluge!“ – tako reci. Sveto pismo kaže: „Jer nije valjan onaj koji se sam hvali, nego kojega Gospod hvali.“
Želimo li, prema tome, da se o nama dobro misli, ne treba pohvalno govoriti o sebi, niti isticati svoje vrline; – u protivnom, samo pokazujemo svoje slabosti.
Hvalisavost je početak sramote, kaže poslovica.
Neukusno je smatrati sebe autoritetom.
Pa ipak, žudeći da im se slava proširi i ime čuje, drevni pisci stavljaju svoj lični naziv.
Poglavito od doba renesanse, doba suprotstavljanja srednjovekovnom univerzalizmu, svako želi da ima svoj koren, svoju istoriju i opravdanje, svoj mit i svoju poeziju.
Tek, prema nepisanom zakonu retorike, onaj koji uzima reč, opterećen grubim kompleksom, neoslobođen ograda i ustručavanja, pošto pomene imena prisutnih, rođeno ime izgovori neočekivano nelagodno, snebivajući se, u uvučenosti svoje duše.
Nekako bezglasno i sa smeškom u sebi – da iskoristimo piščevu figuru – kao kad dete prevari učitelja.
Etikecija: „malenkost“, „nedostojnost“, u krajnjoj sumi značenja, poima se kao uniženo, beznačajno po veličini, pomena nevredno.
U samoj stvari, radi se o referentu podjednako pripravnom da govori; te je nelogičan njegov devičanski stid od glasnosti i preglasnosti; neopravdano činiti sebe žrtvom straha od izlaganja opasnostima; prikazivati sebe malešnim, možda, smešnim.
Jer, potreba za poštovanjem je, isto toliko, sveta koliko i potreba za istinom; u svakom ljudskom stvoru je živa želja za postojanjem, za dobrim glasom, slavom i sjajem.
Po prirodi samoljubiv i sujetan, čovek ima potrebu za visokom ocenom o sebi i za respektom od strane drugih ljudi – i otuda „Moja malenkost“ zazvuči kao tašta i neiskrena fraza, naprosto, laskanje bez povoda i stida.
Odavanje, dakle, počasti onima koje pominjemo, čijem rangu pripadamo, s kojima participiramo, dopušta naše intimno i objektivno ravnanje sa njima.
Ne smetnuti s uma činjenje sebe malešnim doživljava se kao neiskreno preumanjenje.
Zašto ne priznati – simpatije zadobija čovek od uma i lepe reči, besednik koji istura svoju ličnost, govori punim plućima, voljan da kaže: „Moja ekselencija“; „Moja eminencija“. A ne grbonja i tunjavko sa svojom malenkošću.
Autor je profesor Pedagoškog fakulteta u Somboru
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.