Na Međunarodni dan pismenosti statistika u Srbiji poražavajuća 1Foto: Pixabay/Sakurayim

Juče, 8. septembra, širom sveta se obeležavao Međunarodni dan pismenosti, što je datum koji je još 1966. godine UNESKO utvrdio.

Cilj je da se svake godine međunarodna zajednica podseti na status pismenosti i obrazovanja odraslih na globalnom nivou, odnosno da se upozori na problem nepismenosti, koji još postoji u velikom delu sveta.

Nažalost, ni zvanični podaci u Srbiji nisu ohrabrujući, jer po poslednjem popisu u Srbiji 2,68 odsto stanovništva je bez školske spreme, 11 odsto sa nepotpunim osnovnim obrazovanjem, a 20,76 odsto sa osnovnim obrazovanjem, što je 34,44 odsto ukupnog broja stanovnika.

Ovako poražavajućim podacima doprinosi i nedovoljan broj časova srpskog jezika i književnosti u osnovnim i srednjim školama, gde zaostajemo za evropskim zemljama u kojima je broj časova maternjeg jezika znatno viši.

Poznavati svoj jezik i pismo, jedno je od merila obrazovanog čoveka. U 21. veku se sve više govori o informatičkoj pismenosti, ali možda pre treba govoriti o bazičnoj pismenosti, a tek onda i o funkcionalnoj pismenosti.

Danas biti pismen ne znači samo poznavati gramatičku i pravopisnu normu. Danas je to mnogo više, umeti da protumačimo i razumemo vreme u kome živimo i izborimo se sa onim što čujemo i susrećemo na svakom koraku – polupismenim, kvaziintelektualcima, poluintelektualcima.

Još je Slobodan Jovanović, srpski pravnik, istoričar, književnik i političar iz vremena Kraljevine Jugoslavije, čiji je značaj nemerljiv i danas, govorio o poluintelektualcu i rekao da je to “ čovek koji je uredno, pa možda, čak, i s vrlo dobrim uspehom svršio školu, ali u pogledu kulturnog obrazovanja i moralnog vaspitanja nije stekao skoro ništa.

Bilo usled njegove urođene nesposobnosti ili zbog mana školskog sistema, nije dobio podstreka za duhovno samorazvijanje.“

Čak je i autor prve filološke rasprave na staroslovenskom jeziku „O pismenima“ Crnorizac Hrabar, branio slovensku azbuku od napada Grka još u 10. veku i pretpostavlja se da je zbog toga tako i nazvan – hrabar.

Uvek je bila hrabrost braniti svoj jezik i pismo. I danas je to složen i zahtevan zadatak sa brojnim izazovima koje ovo vreme nosi. Na tom putu osim hrabrosti, potrebna je pismenost u najširem značenju te reči.

Ali, kada sve ovo znamo, u današnjem vremenu lažnih diploma i doktorata, kako i u kom kontekstu, nažalost, možemo govoriti o pismenosti?

Autorka je predsednica Saveta Dveri za obrazovanje i nauku

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari