Najjača kvalifikacija - prijatelj šefa države 1Foto: FoNet/ Zoran Mrđa

U sadašnjem kadrovanju primenjuje se nova kvalifikaciona lestvica: osnovno obrazovanje, srednje obrazovanje, fakultetsko obrazovanje, doktorat, prijatelj šefa države.

Neuništivi Mladen Šarčević, donedavno ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja; direktor privatne gimnazije „Ruđer Bošković“, u kome su se školovala deca političkih funkcionera, između ostalih i sin Aleksandra Vučića; suvlasnik jedne gimnazije u Podgorici; jedan od bogataša koji je sve stekao u vreme ove vlasti; poznat po tome što je upravljao obrazovanjem kao svojim posedom; smenjivao direktore škola koje su podržavali nastavnički kolektivi i roditelji; otpuštao osam profesorki Više medicinske škole u Ćupriji da bi napravio mesta funkcionerima SNS-a Aleksandru Martinoviću i Vladimiru Orliću; izazvao buru negodovanja u školskoj i društvenoj javnosti; dojadio i Bogu i narodu – morao je najzad biti uklonjen sa te funkcije da bi na još toplu fotelju sela psihijatarka Slavica Đukić Dejanović, koja se neuspešno oprobala (forsirao ju je uporno SPS) na svim mogućim funkcijama. Ima simbolike u tome. Našem obrazovanju je potreban psihijatar.

Najjača kvalifikacija - prijatelj šefa države 2
Foto: Privatna arhiva

Sve je ovo poznato, ali Šarčevićeve usluge Vučić nije zaboravio i nije dozvolio da ga kao isceđen limun odbace na đubrište. Postavio ga je za savetnika za obrazovanje premijerki Ani Brnabić. Valjda se kroz ministrovanje kvalifikovao i za savetnika.

No, uspon Mladena Šarčevića, diplomiranog geografa i dojučerašnjeg ministra, nastavlja se i dalje. Postavljen je za direktora Službenog glasnika, državne firme monopolskog položaja, na mesto koje su mnogi priželjkivali. Kakva je bila tehnologija „zakonitog“ odlučivanja ministra Šarčevića najilustrativnije jer se vidi na primeru Osnovne škole “Sveti Sava” na Vračaru. Raspisan je konkurs za direktora škole, a ministar je postavio takvog kandidata da je naljutio i nastavnički kolektiv i Uniju sindikata.

Na konkurs su se prijavile tri kandidatkinje. Nastavničko veće je procenilo da dve od njih radom, stručnošću i rezultatima dokazuju da mogu uspešno da obavljaju tu funkciju (odnos pri opredeljivanju bio je 34 prema 32).

Ministar je postavio onu koja je dobila svega devet glasova. Čime je ministar pravdao svoju odluku? Vrlo upozoravajuće obrazloženje: školski odbor i Savet roditelja su tako odlučili. Sledi pitanje: ko su članovi ovih organa.

Unija sindikata odgovara da su to članovi vladajuće stranke. Znači, stvorena je takva vertikala odlučivanja koja obezbeđuje da se ostvare partijski zahtevi. Pri tome je sve u skladu sa zakonom.

I oni koji obezbeđuju da se ostvari partijsko zapošljavanje napreduju na lestvici.

U nizu neuspešnih ministara obrazovanja Šarčević je bez premca.

I drugi su neuspešni, na primer Slavica Đukić Dejanović nije učinila ama baš ništa, ali Šarčevićeve odluke su najneposrednije štetile obrazovanju. Monopolisao je, gotovo privatizovao odlučivanje, bahato se ponašao, stvorio je haos u izdavanju udžbenika, sputavao inicijative, kadrovsku politiku podredio partijskim interesima. I takav čovek se dalje penje na društvenoj lestvici.

U sadašnjem kadrovanju primenjuje se nova kvalifikaciona lestvica: osnovno obrazovanje, srednje obrazovanje, fakultetsko obrazovanje, doktorat, prijatelj šefa države.

Ova poslednja više vredi nego sve prethodne i time potpuno obezvređuje čitav obrazovni sistem u kome je jedan od glavnih ciljeva da svaki pojedinac napreduje u skladu sa svojim prirodnim mogućnostima i postignutom rezultatu.

Autor je profesor u penziji

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari