Evropska unija se po prvi put od svog osnivanja suočava sa najtežim izazovima do sada: Bregzit, migrantska kriza, borba protiv terorizma. Pitanje koje se postavlja: U kakvom će obliku opstati nakon Bregzita? Pominje se „Evropa u više brzina“.
Jedan deo članica nije deo šengena, a jedan deo monetarne unije. Da li će EU primeniti „Evropu varijabilne geometrije“, plan iz 1994. Šojblea i Lamersa (različiti delovi EU da se integrišu na različite načine)? O tome se dosta govori u poslednje vreme i to ne smo u medijima, već i u Briselu. Očigledno je da će se Evropska unija transformisati. Verovatno ćemo u narednom periodu čuti još predloga, posebno nakon 29. marta kada Velika Britanija ozvaniči Bregzit pokretanjem člana 50.
Izbori u Holandiji nisu doveli do promene dosadašnje proevropske politike, iako su sve oči bile uprte u Gerta Vildersa. Održaće se izbori u Francuskoj i Nemačkoj ove godine. Da li je jačanje desnice u Evropi posledica terorističkih napada ili migrantske krize i kakve to promene može da izazove na evropskoj političkoj sceni?
Najjača veza između zemalja članica je zajedničko tržište, jedan od principa na kojima je nastala Evropska unija. Verujem da će i dalje funkcionisati po ovom principu, bez obzira na postojeće razlike u nekim drugim oblastima. Uostalom, ekonomija kreira politiku.
Takođe verujem da u Evropi postoje dovoljno jaki lideri koji su sposobni da donesu prave odluke rukovodeći se benefitima za sve građane EU.
Bez obzira na sve izazove, Zapadni Balkan je ponovo dospeo u žižu interesovanja evropskih zvaničnika. Angela Merkel podržava evropski put Srbije, a Johanes Han naglašava da Evropska unija nije odustala od proširenja. Svi su saglasni u oceni da je Vlada Srbije napravila veliki pomak u procesu evrointegracija. Proširenje je važno zbog stabilnosti, ne samo našeg regiona, već i same Evropske unije. Stabilnost Zapadnog Balkana je jednaka stabilnosti Evropske unije. Izazovi sa kojima se suočavaju zemlje Zapadnog Balkana su i izazovi Evropske unije i obrnuto. Najbolji primer je migrantska kriza.
Proces evrointegracija povezuje sve zemlje Zapadnog Balkana. Najvažnije je da se fokusiramo na ono što nas spaja, na zajedničku budućnost. U tom smislu Berlinski proces dao je i daje značajan doprinos razvoju i stabilnosti našeg regiona.
Srbiji je mesto u Evropskoj uniji. Mi pripadamo porodici evropskih naroda, ne samo geografski, već i kulturno. Sigurna sam da neće nestati preko noći sve ono što se gradilo više od pola veka.
Autorka je narodna poslanica SNS i članica Odbora za evrointegracije
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.