Uz nekoliko TV rijalitija, u Srbiji se odigrao još jedan višečasovni ľ u republičkom parlamentu. Reč je o predizbornoj izvedbi, kao svojevrsni naprednjački performans. U glavnoj ulozi ľ premijer, a formalni povod – ministar odbrane Gašić. Dočekan ovacijama vladajuće većine, potom smenjen jednogalasno, a to što su, prvi put, vladajuća većina i opozicija bili jedinstveni liči na pravo čudo. Zašto je onda trebalo gotovo celodnevno iscrpljivanje i poslanika i dokonog naroda?
Vučić je, izgleda, imao slobodan dan u svom mukotrpnom služenju naciji ili, bar, manje drugih povoda za obraćanje auditorijumu. Uzgred, statistika bi pokazala da srpski premijer, na mesečnom nivou, ima više obraćanja javnosti nego svi evropski premijeri zajedno. Tako je i nastup u parlamentu, manje-više izlišan što se äuspešnog ministraô tiče, u stvari, bio uvod u predizbornu kampanju. Sam premijer je, da podsetimo, najavio da će u kampanji učestvovati deset dana. Ostalo mu je znači još devet. Doduše, on će, po svemu sudeći izbeći da vodi tehničku vladu, predsednik će mu to omogućiti raspuštanjem parlamenta.
A kako je protekla višečasovna debata. Ukupno uzev, u znaku stranačkih sukoba i uvreda, sa obe strane. Sam premijer je jednom poslaniku rekao äSram te biloô, äpre nas su idioti vodili zemljuô, a opozicioni poslanik je uzvratio da bi, ako bi se poslužio rečnikom lidera naprednjaka, mogao reci da i sadašnju vladu vode idioti. Atributi, kao „lažeš“, „kriminalci“, äMaja o poštenjuô, äMarjan o kulturiô nisu nikakva novost za programe poput rijalitija. Podsetilo me to na predizbornu Ameriku. Predsednički aspirant Tramp je na jednom skupu upotrebio vulgarnu reč, nepristojno je da je navedem, a tamošnji mediji su to odmah okarakterisali kao änepristojnu reč koja je prvi put upotrebljena u predsedničkom nadmetanjuô. Kod nas su to, nažalostô, odavno odomaćeni izrazi na javnoj sceni. Sada i kao nagoveštaj prljave predizborne kampanje. Stranke razmenuju teške reči, takođe uz neprimerene atribute, spominju letovanja u Rovinju i na Maldivima, višemilionske pronevere pojedinih opozicionih lidera (čak i onih koji se nisu našli na listi tužilaštva), sve su žešči sukobi na lokalnom nivou da bi se stekla bolja pozicija, odnosno kontrola na izborima.
Zanimljivo je ipak da će prestonica biti izuzeta iz opšteg izbornog rijalitija. Valjda, za svaki slučaj, budući da je Stari dvor neostvarena Vučićeva želja. U međuvremenu, najzanimljivija politička epizoda je svakako pojava gradonačelnika Malog na proslavi äDelteô. Prvi čovek prestonice bio je počasni gost na jubileju ävodećeg srpskog tajkuna i kriminalcaô – kako je lično premijer nazvao domaćina ovog slavlja, Miškovica. Nećemo, valjda, poverovati da je Mali sedeo uz skute vlasniku äDelteô tek onako, nesebično, i bez saglasnosti svog mentora.
Ali, vratimo se aktuelnoj ekonomskoj situaciji u zemlji. Jedan aforističar je ovih dana primetio: „Ako MMF i druge finansijske institucije tvrde da smo uspešni, šta tu narod ima da se meša“. I dok Vlada svakodnevno saopštava da smo izuzetno uspešni, da je u budžetu ostvaren rekordan suficit, dotle prestižna agencija äBlumbergô u indeksu bede saopštava da je Srbija sedma na listi änajjadnijih svetskih ekonomijaô. Nesklad je, očito je, između budžeta i standarda građana – dok se prvi ästabilizujeô, drugi sve teže žive. Treba, međutim, podsetiti da je budžet stabilan prvenstveno zahvaljujući ädonacijamaô građana: plate niže, penzije, porezi i akcize povećani, a struja skuplja. I da je samo to. Premijer je, za utehu, ovog puta, kao svojevremeno mlađanog Lazara Krstića oko smanjenja penzija, izneverio ministra Vujovića. Ministar je sindikalcima zapretio da će pre podneti ostavku nego pristati na zadržavanje određenih platnih prinadležnosti, dok je premijer prihvatio sindikalne zahteve i od njih dobio reči zahvalnosti. Na sličan način je preokrenuo, da apsurd bude veći, upravo naprednjačku inicijativu za ukidanje nacionalnih penzija. Velikodušnost ususret izborima.
Šta je u međuvremenu sa javnim dugom koji je u prošloj godini porastao za dve milijarde evra da bi na kraju t2015. dostigao nepunih 25 milijardi evra, odnosno 76,7 odsto BDP-a. Godišnje kamate na taj dug su veće od milijardu evra. Šta se zbilo sa toliko nagoveštavanim stranim investicijama, sa Železarom Smederevom koja nikako da sa najavljenim suficitom nadmaši visoke peći, sa gubicima RTB Bor, propalim fabrikama, u kojima radnici mesecima ne primaju plate…Fiskalni savet je upravo upozorio da državne firme ugrožavaju budžet. Da podsetimo, premijer je nedavno izjavio da se rezultati njegove vlade mere stotinama kilometara izgrađenih puteva. Najgore bi, međutim, bilo da se na kraju suočimo sa stotinama neispunjenih obećanja.
Vratimo se, na kraju, predstojećim izborima. Kako će izgledati novi parlament? Da li će okosnicu činiti preletači? Jer, podsetimo, svaki treći poslanik u aktuelnom sazivu više puta je menjao stranački dres i to nekoliko puta, a neki čak i pet puta. Među njima, i predsednica Parlamenta. Kakav će biti raspored koalicionih snaga? Karte je donekle otkrio ministar Ljajić izjavom da naprednjačka koalicija ima ambiciju da sama formira buduću vladu.áKuku Dačiću!
*Autor je novinar iz BeogradaPratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.