Na nedeljnoj utakmici na prepunom Mačvinom stadionu pred početak drugog poluvremena navijači Zvezde napravili su atmosferu kao u Bejrutu za vreme građanskog rata, paljenjem baklji i dimnom zavesom.
Isto to prethodno su učinili Partizanovi navijači, srećom bez posledica po zdravlje ostalih navijača na utakmici. To je samo delić opšteg divljanja navijača, posebno ova dva kluba, koji su često kažnjavani od UEFA. A to traje već duže vreme, bilo je i čak i smrtnih posledica. S druge strane čak i sa ovakvim zakonom, gde je ugrožen javni red i mir, ovakvi ispadi bi morali da budu sankcionisani. Tu su organi reda, privođenje je rutinska mera, a tu su i sudije za prekršaje, i naravno u slučaju ponovljenog ispada – duže udaljavanje sa utakmica, a tu su i zatvorske kazne. Sve to, naravno, veoma dobro funkcioniše, na primer u Engleskoj, nekada najozloglašenijim navijačima na svetu.
Premijerka Margaret Tačer zavela je red u rekordnom roku, pa se sada gledaoci širom sveta mogu uveriti da tamo nema razularenih navijača. Sede na svega dva metra od igrališta, nema žičane ograde niti je policija vidno prisutna. Sve ovo potvrđuje opšti utisak da su navijači u Srbiji jači od države. Uostalom, to je priznao i svemoćni Aleksandar Vučić. Nekada kao PPV, koordinator tajnih službi, kasnije premijer, pa predsednik države. Možda zbog nekadašnje svoje uloge kao strasnog navijača Crvene zvezde, ali u svakom slučaju nije primereno da državnik na najvišoj funkciji olako prepušta čitav jedan segment društva asocijalnom pa i kriminalnom ponašanju. Podsećanja radi, na primer utakmica Crvene zvezde sa Karl Cajsom 1972, ili nešto kasnije sa Ferencvarošem, gde je bilo više od 100.000 gledalaca, ili na utakmici sa Partizanom gde je bilo 93.000 gledalaca nije bilo izgreda. A naravno da je bilo i daleko manje policije i čuvara reda. Ili, ranije, sedamdesetih godina u drugoj ligi, red na utakmicama Mačve održavalo je sedam milicionera i jedan službeni pas, i nije bilo nikakvih izgreda. Na ovim pomenutim utakmicama sa beogradskim klubovima angažovana je žandarmerija, više od stotinu policajaca sa štitovima i kacigama, naravno naoružani, a najprometnija ulica, Masarikova, zatvorena za saobraćaj. Ekonomski gledano to mnogo košta, angažovanje tolikog ljudstva za nešto što bi trebalo da pripada domenu sporta i igre. Delom zbog izgreda, posebno na „večitim derbijima“, pravi ljubitelji sporta izbegavaju da prisustvuju utakmicama, pogotovo kad je to nebezbedno za decu. Uostalom krajnje je vreme da se među navijače uvede red, ne zbog Evrope, nego zbog nas, sporta i kulture uopšte.
Autor je novinar iz Šapca
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.