Ne dozvolimo da nam tiho ubiju EPS 1

Šta se u mojoj glavi vezuje za reč EPS?

Ogromna korupcija, nezadovoljni potrošači, loše upravljanje, najgnusnije stranačko zapošljavanje, najgnusnije rođačko zapošljavanje, preplaćeni vozači i sekretarice, nestručni direktori, pečenjara, trovanje vazduha, trovanje vode, laži, gubici, monopol, skandali…

Toliko negativnih emocija koje su mi davale snagu da mesecima ispred zgrade EPS-a zahtevam smenu najgoreg direktora u istoriji EPS-a Milorada Grčića, da ispred termoelektrane u Kostolcu zahtevam da se prestane sa trovanjem građana Srbije i uključi sistem za odsumporavanje vazduha, da se borim da EPS poništi sve lopovske ugovore i nameštene tendere za partiju i bratiju Brnabić, Kisić, Kokeza, Ultra kop i huligana, Sikvestera…

I pored svega gore navedenog, ja sam digla glas protiv poslednje odluke Vlade Srbije da se EPS rasparča: da se iz sistema EPS-a istera preko 13.000 zaposlenih i da se istrgne sva imovina EPS-a vezana za delatnost elektrodistribucije.

Ja sam protiv privatizacije dela ili celog EPS-a i protiv sam izlaska elektrodistribucije iz sistema EPS-a.

EPS mora da ostane ceo: da bude najveća kompanija u Srbiji i regionu koja se bavi proizvodnjom, distribucijom i snabdevanjem električnom energijom.

Međutim, poslednjih dana pratim reakcije dela javnosti, nekih stručnjaka i analitičara koji, kao papagaji, ponavljaju kako ova odluka i nije tako loša i kako će ovo pokrenuti reformu EPS-a.

Osetila sam i da postoji neka doza zluradosti u tome kako je dobro što će konačno EPS početi da pati, kako EPS treba da doživi masovna otpuštanja i kako bi bilo odlično privatizovati EPS, pa da konačno i „srpski beli medvedi“, tj. zaposleni EPS-a osete ekonomsku krizu koja već dugi niz godina potresa Srbiju.

Ne.

Ja ne želim da likujem nad ovom katastrofom koja se nadvila nad EPS-om, izazvanom zaključkom Vlade Srbije o rasparčavanju EPS-a.

Prvo, svaki stručnjak ili ekonomista trebalo bi da zna da je od državnog monopola gori samo privatni monopol!

Naime, čak će i najgori neradnik koji je nezasluženo zaposlen preko Srpske napredne stranke u EPS-u na kraju dana svoju platu potrošiti u Srbiji.

Ali ako SNS uspe u svojoj nameri da privatizuje EPS Distribuciju, koja ima monopol nad distribucijom struje u Srbiji, strani investitor će svesti broj zaposlenih u firmi na minimum, saseći sve troškove i investicije i izneti sav profit iz Srbije.

Na kraju, to se već i danas dešava. SNS je, uglavnom stranim kompanijama, dao monopol na proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora (vetroparkovi i mini-hidroelektrane).

To je ona stavka na računu za struju koju svaki građanin plaća svakog meseca i ta stavka će od januara biti uvećana čak četiri puta.

Taj naš novac uglavnom završava izvan Srbije.

Drugo, nije tačno da Evropska unija zahteva rasparčavanje EPS-a.

EPS je svojom organizacionom transformacijom iz 2015. i 2016. godine ispunio sve zahteve Evropske unije, i u okviru svoje kompanije razdvojio distributivnu delatnost od ostalih (tzv. „unbundling“ na engleskom).

EU zahteva RAZDVAJANJE distributivne delatnosti u EPS-u, a ne IZDVAJANJE iz EPS-a, kao što ministarka Mihajlović lažno tvrdi.

Pa najveće elektroprivrede u Evropi u svom vlasništvu imaju distributivnu delatnost, kao austrijski EVN, hrvatski HEP i toliko pominjani ČEZ (Češka elektroprivreda u vlasništvu države).

Treće, javnost i naši takozvani stručnjaci su potpuno zaboravili da je ovaj ružan i nereformisani EPS u periodu 2013-2016. bio jedna od najprofitabilnijih kompanija u Srbiji (čak jedne godine i druga najprofitabilnija kompanija u Srbiji) i da je tada uplaćivao ogromne svote novca kao dividendu u budžet Srbije.

To je EPS uspevao da uradi bez rasparčavanja, ceo. I to je trajalo sve dok ekspert za pečenjare nije postao generalni direktor.

I na kraju, ja ZNAM da od najavljene reforme koju Vlada Srbije najavljuje nema ništa.

Ovo je samo izgovor za privatizaciju najvrednijih delova iz sistema EPS-a.

Dokaz?

U utorak, 22. decembra 2020. godine, ministarka Mihajlović je u svom intervjuu objavila „ekskluzivnu vest“ da reforma EPS-a počinje u drugoj polovini 2021. godine!

Znači, posle devet godina vladavine SNS-a, ministarka Mihajlović u svom drugom mandatu kao ministarka energetike, a trećem mandatu kao potpredsednica Vlade Srbije, najavljuje reforme odmah posle rasparčavanja EPS-a, a te reforme će voditi direktor Grčić, koji je već pet godina direktor EPS-a i koji je upravo od najprofitabilnije kompanije u Srbiji napravio gubitaša!

Ova izjava ministarke je moj dokaz da od reformi nema ništa i da se privatizacija zaista sprema.

Koje je moje rešenje?

Umesto da izbace 13.000 zaposlenih iz sistema EPS-a, neka izbace samo jednog čoveka, nesposobnog direktora Grčića.

I uvedu profesionalni menadžment u EPS.

Da se nikada više ni ja, niti ostali političari, ne mešamo u upravljanje EPS-om.

Neka EPS-om upravljaju profesionalci koji će ponovo od EPS-a napraviti najprofitabilniju kompaniju i uplaćivati dividende u budžet Srbije.

Ne dozvolimo da nam u tišini ubiju EPS. Trebaće nam EPS još dugo!

Autorka je potpredsednica Stranke slobode i pravde

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari