Pre nego što sam se odlučila da napišem ovaj tekst imala sam samo jednu dilemu, a to je da li da analiziram predloge o kojima se vodi javna rasprava i koji će se naći u Nacrtu zakona o istopolnim zajednicama u Narodnoj skupštini ili jednostavno da podelim sa svima koji su zainteresovani za ovu temu svoje razloge zašto ću kao narodna poslanica glasati za usvajanje ovog zakona.
Od samog početka pratim polemiku koja se vodi o ovoj temi, kao i peticije za i protiv, ali i argumente jedne i druge strane. Neki od argumenata protivnika usvajanja ovog zakona su da će on na neki način da ugrozi tradicionalne vrednosti, instituciju braka i porodice. Nikome se ne oduzimaju stečena prava.
Zaista ne razumem na koji način davanje prava jednoj grupi ugrožava prava druge. Zakonom je predviđeno regulisanje međusobnih prava i obaveza istopolnih zajednica: zdravstvenog i penzionog osiguranja, prava na nasleđivanje i izdržavanje, regulisanje prava raspodele imovine u slučaju rastanka, prava na posetu u bolnicama, zatvorima, obaveštavanja o medicinskom stanju i medicinskim odlukama u slučaju bolesti, mogućnost ostvarivanja zdravstvenog osiguranja preko partnera, nasleđivanje penzije partnera, organizovanje sahrana i mnoga druga.
Sve ovo omogućiće pripadnicima LGBT populacije, koji se odluče za ovu vrstu zajednice, normalan život i jednakost pred zakonom. Ljudska prava moraju da budu jednako primenjena na sve građane Srbije. Svaki čovek zaslužuje puno poštovanje, da se oseća sigurno i bezbedno u svom okruženju. Ne zaslužuje osudu zbog izgleda, opredeljenja, boje kože, veroispovesti, samo zato što se na bilo koji način razlikuje od većine.
Nisam baš najbolje razumela ni pozivanje na hrišćanske vrednosti kao argument protiv ovog zakona. Hrišćanka sam, ikonopisac. To me na neki način obavezuje da ne sudim drugima i da poštujem njihov izbor, kao i da prihvatam i različitosti. Vera je ljubav, a ne mržnja.
Istopolne zajednice postoje. Niko od nas nema pravo da ih ignoriše kao da su nevidljivi deo našeg društva. Pokušajte da sagledajte stvari iz nekog drugog ugla, a ne samo svog.
Postavite pitanje sebi: Da li je manje vredan, obrazovan, sposoban od nekoga ko živi u hetero zajednici? Na koji način dve osobe istog pola koje žive u zajednici mogu nekoga suprotnog opredeljenja da ugroze?
Zakon o istopolnim zajednicama ne treba da donosimo samo zbog toga što ga je donelo oko 50 zemalja, već zato što kao društvo treba da pokažemo veći stepen tolerancije i solidarnosti sa svojim sugrađanima.
Autorka je narodna poslanica SNS i šefica Parlamentarne delegacije u PS OEBS
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.