Preliminarni rezultati izbora u Nemačkoj pokazali su da građani ove države žele promene. Nemačke socijaldemokrate (SPD), iako tesno, prvi put od 2002. osvojili su većinu na nedeljnim izborima na kojima je izlaznost bila velika kao i pre pet godina iako je, kako kažu, vladala napeta atmosfera zbog činjenice da je ovo kraj 16-godišnje ere Angele Merkel koja je još 2018. najavila da se neće ponovo kandidovati za kancelarku.

Za samo tri meseca SDP je povratio 10 odsto podrške i poboljšao svoj rezultat koji nesumnjivo pokazuje da Nemačka skreće ulevo.

Kandidat SPD, koji bi mogao biti novi državni kancelar, samouvereno je poručio da „građani žele videti Olafa Šolca na mestu kancelara“. Za to mu treba podrška Zelenih i liberala iz FDP. SDP prema preliminarnim rezultatima osvaja 26 odsto glasova, iza njih je Merkelin konzervativni blok CDU/CSU (24.5 odsto) koji uzgred beleži najgori rezultat u istoriji na saveznom nivou (CDU/CSU je na ovim izborima zabeležio pad od čak 8,8 odsto a samim time i 50 mesta manje u Bundestagu).

Budući da ni jedni ni drugi nemaju većinu, a iz oba tabora se čuje da bi nerado ponovili „neugodnu koaliciju“, slede mukotrpni pregovori o uspostavljanju vlasti. U najboljem slučaju da sve bude gotovo do Božića, kako reče Šolc. A do tada bi teoretski i Merkel mogla da bude na dužnosti. Posle 17. decembra ona bi oborila rekord Helmuta Kola po vremenu provedenom na dužnosti šefa vlade koji je na tokom mestu bio 5.869 dana.

Ono što je sada sasvim sigurno i što ohrabruje jeste da u vladi neće biti ekstremno desničarske Alternative za Nemačku (AFD) koja je dobila 10,3 odsto glasova, što je pad u odnosu na prošle izbore kada su dobili 12,6 odsto.

Očekivanja su da će novi kancelar Nemačke, ko god da bude, značiti i nove odnose sa liderima na Balkanu, da će imati trezveniji odnos prema regionu. Sigurno je, smatra zagrebački profesor Dejan Jović, da je „faza idolopoklonstva Angeli Merkel“ viđena zadnjih mesec dana iza nas. Susedna BiH je ponosna jer je rođena Sarajka Jasmina Hostert, koja je prošla strahote rata, ušla u Bundestag ispred SPD-a. Još jedan kandidat SDP u Bundestagu, poreklom iz BiH, Adis Ahmetović poručuje da nikada nije zaboravio odakle je i šta mu je identitet. Navodi da će se primarno posvetiti spoljnim poslovima – približavanju zapadnog Balkana EU i ekonomskom jačanju regiona.

Suštinskih pomaka, pak, neće biti sigurno do aprila 2022. Tada su najavljeni izbori u Srbiji, ali i predsednički izbori u Francuskoj. Tek kada se sklopi novi nemačko-francuski mehanizam, kažu, može se govoriti o eventualnom napretku u proširenju EU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari