U reagovanju pod naslovom „Za Užice je ispaljeno mnogo metaka“ (Danas,18. oktobar) na moj tekst („Užice – oslobođenje bez metka“, Danas, 14. oktobra) gospodin Radomir Vujošević poručuje mi da sam „sprdac koji se bavi predmetom o kome nema pojma“ i da se bavim „ocjenom operativnotaktičkih ratnih fenomena koji su strani mom znanju i iskustvu“. Napominje da je za „oslobođenje Užica ispaljeno mnogo metaka, plima ustanka potapala je njemačke garnizone po zapadnoj Srbiji“… savetuje da uzmem „knjigu u šake“.


Čitaoce Danasa želeo sam da podsetim da je Užice skoro šest decenija pompezno obeležavalo 24. septembar kao Dan grada, jer je, navodno, tog dana 1941. godine, oslobođeno od Nemaca. Pisao sam isključivo o tom datumu (24. septembar 1941. godine), njegovom značenju i dilemama, a ne o strateškim planovima nemačkih feldmaršala i partizanskih komandanata tokom Drugog svetskog rata. Moja namera je bila da pokrenem intelektualnu provokaciju o događajima tog dana koji je (ne)opravdano glorifikovan do „crvenog slova“ u komunističkom kalendaru, ali gospodin Vujošević to očigledno nije prepoznao.

Zato, gospodine Vujoševiću, moj tekst u šake i ponovo pročitajte ono što u njemu piše, a ne ono što ste želeli da pročitate.

Nisam napisao da je novija istoriografija „utvrdila“, niti „otkrila“, već da „TVRDI“ (što je, priznaćete, velika razlika) da je nemačka vojska napustila Užice 21. septembra, pa su četnici ušli u napušteni grad, da bi treći dan stigla iz planine i patrola Užičkog odreda, te da je tog dana Užice oslobođeno bez ijednog ispaljenog metka. Knjige u šake i pročitajte: Istoriju Užica II, Institut za savremenu istoriju; Istoriju Jugoslavije 1918-1988“, Branko Petranović, Nolit; „Užice sa vranama“, Ljubomir Simović, Srpska književna zadruga i KPZ Užice, 1996…

Što se tiče naziva Užička republika, priznajem – kriv sam, pa me vešajte, kao i mnoge građane Srbije i sveta, koji pod tim nazivom podrazumevaju slobodnu teritoriju na zapadu Srbije, od septembra do kraja novembra 1941. godine, iako taj naziv u to vreme ona nije imala. Tačno je da je tadašnja partizanska vlast, iz ideoloških i drugih razloga, vodila računa da u nazivu slobodnih partizanskih teritorija ne koristi pojam „republika“ ili neku drugu odrednicu iz tadašnjeg sovjetskog ideološkog vokabulara, kao i to da nazivi „Mala Moskva“ i „Užička partizanska republika“, potiču od protivnika komunizma. Međutim, pojam Užička republika, priznaćete, danas se odomaćio u javnoj komunikaciji i danas nema, niti ima razloga da ima, pežorativno značenje.

Nenad Kovačević, dopisnik Danasa iz Užica

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari