Nezavisni istraživač ili savetnik Vlade 1Foto: Danas

Hej Arne,

Vi, iako ste Šveđanin, ponašate se kao pravi srpski čarobnjak. Za samo par godina srpsko zdravstvo dovodite na 20. mesto indeksa uspeha na rang-listi od ukupno 34 mogućih, a da to niko od nas pacijenata nije ni primetio.

Da budem iskren – ja Vam ne verujem, jer metodologija kojom se služite u obradi Vaših podataka je mnogo površnija nego ona kojom se služio WHO, OECD, pa i pojedine državne institucije zemalja koje ste istraživali. Pokušao sam da razlučim kome je Vaše istraživanje namenjeno i čemu služi.

Vaša kompanija HCP (Health Consumer Powerhouse) stavila je sebi u zadatak da od 2005. godine, „izradom indeksa kvaliteta rada zdravstvene službe u Evropi“ vrednuje zdravstveni sistem evropskih zemalja, na osnovu kriterijuma, koje ste, poučeni iskustvom iz Švedske, preneli na ostale zemlje Evrope. Srbija u tom istraživanju učestvuje prvi put tek 2012. godine, gde zauzima poslednje mesto, na osnovu nedovoljnog broja poena dobijenih vrednovanjem 48 indikatora, podeljenih u 6 oblasti: prava i obaveštenost pacijenata, pristup zdravstvenoj zaštiti, ishod u lečenju, obim i područje usluga, prevencija i korišćenje farmaceutskih proizvoda.

Sa godinom 2014. počinje pomeranje Srbije za po koje bolje mesto, da bi za godinu 2017. taj pomak od 14 mesta bio vrlo ubedljiv, jer je srpsko zdravstvo time, za 41 odsto poboljšalo svoj rejting.

Povod za izradu godišnje analize zdravstvenog sistema u istraživanim zemljama Evrope nađen je u prvom redu, kako Vi tvrdite, da korisnicima – pacijentima – omogući najbolji izbor utemeljen na slobodnom pristupu informacijama o nivou i kvalitetu zdravstvenih usluga, a ne za svrhe korišćenja za dnevno političke ili neke druge potrebe.

Prvo rangiranje Srbije sa plasmanom na poslednje mesto dovelo je do burnih reakcija u Srbiji tvrdnjom da je način Vaših istraživanja bio nepravičan i da nijedna od zvaničnih institucija, od Ministarstva zdravlja, pa sve do Instituta za javno zdravlje „Batut“, nije bila upoznata sa ustupljenim podacima koje ste Vi koristili. Kako u Švedskoj vlada apsolutna otvorenost pri davanju svakojakih podataka nije neuljudno da Vam i ja postavim sledeće pitanje na koje u Srbiji niko ne bi odgovorio: Ako je tačno da ste pre koju godinu boravili u Beogradu, neposredno pre početka uspona na rang listi, mogli biste da nas obavestite koliko ste dugo boravili u Srbiji, ko Vam je bio domaćin, a ko učenik, kao i šta ste sve upoznali od zdravstvenih struktura Srbije, kakve ste vrste razgovora vodili, pa i ko je snosio troškove Vašeg boravka? Da li ste posetili neku bolnicu, psihijatrijski azil, ambulantu u provinciji, operacioni blok, intenzivnu negu ili centralnu sterilizaciju u bilo kojoj zdravstvenoj ustanovi, pogledali u kakvim se nehigijenskim uslovima radi ili ste možda iz radoznalosti pogledali kako se sakupljaju statistički podaci? Sigurno Vam niko nije spomenuo monstruozno stanje u kome se nalazi nekoliko hiljada porodica čija su bebe – po njihovim rečima – ukradene u porodilištu, a statistički zavođena kao umrla, pa kada su se trgovci belim robljem uplašili da ne budu otkriveni, odjednom smrtnost dece u Srbiji naglo opada pa i to utiče na Vaš indeks.

Kako ste Vi privatna firma, koja se izdržava od prodaje znanja i informacija dobijenih kod „kreiranja indeksa“ i uz korišćenje izvora istraživanja tržišta – naročito za farmako-industriju – to Vi umesto za konzumenta – pacijenta – kako stalno podvlačite u vašim publikacijama, radite za one koji Vas plaćaju. Vi niste neutralni pa korisnici zdravstvenih usluga kojima Vi navodno namenjujete ova istraživanja od njih nemaju baš nikakve vajde. Da li i Srbija učestvuje u finansiranju HCP-a.

A evo kako se u Srbiji koriste vaši nalazi:

Na sajtu Ministarstva zdravlja Srbije, 31.01.2018. godine, pojavljuje se oskudan izveštaj uz naslov da „… i građani primećuju napredak u zdravstvu“ ( ! ) što je obrnuto od utiska koje ima običan pacijent. Želeo bih da znam da li ste i Vi došli do saznanja, kao i ministar Lončar koji tačno zna da definiše uzrok uspeha kod rangiranja, izjavom: „Da je 2014. politika tadašnjeg premijera, a sadašnjeg predsednika Aleksandra Vučića da se zdravstvo u Srbiji popravi dala rezultata“, … a samo par dana ranije Ministarstvo se oglašava: „…. da je ovo unapređenje kvaliteta uslova i obaveza da se nastavi sa aktivnostima koje će naše zdravstvo učiniti najboljim u regionu“ ( ! ).

Ne mogu da se odlučim ko je za postignuti napredak srpskog zdravstva zaslužniji – Vi kao savetnik Ministarstva zdravlja i sudija pri rangiranju ili (ondašnji) premijer Aleksandar Vučić.

S poštovanjem!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari