Odredba Kumanovskog sporazuma koja negira samoproglašenu nezavisnost tzv. Kosova i negira sva data priznanja tzv. Kosova od strane pojedinih država je obezbeđeni povratak odabranog srpskog osoblja na Kosmet na zadatke iz Rezolucije saveta bezbednosti UN br. 1244. Ovaj ugovor je potpisala Republika Srbija i SR Jugoslavija i KFOR.
Politika EU je u neskladu sa Kumanovskim sporazumom koji je najjači pravni osnov da Kosmet ostane u sastavu Republike Srbije. Da postoji veza između samoproglašene nezavisnosti tzv. Kosova i EU na najbolji način se pokazuje osnivanjem misije EULEKS samo jedan dan pre proglašenja tzv. nezavisnog Kosova i momentalnim upućivanjem oko 1.600 pravnih stručnjaka iz EU na Kosmet, carinika, sudija i dr. kako bi pomogli kosovske institucije na učvršćivanju vlasti.
I umesto zahteva potpisniku Kumanovskog sporazuma za izvršenje ugovora u delu povratka odabranog srpskog osoblja na Kosmet na državnu granicu Republika Srbija je tražila da se donese mišljenje Međunarodnog suda pravde po pitanju da li je deklaracija o nezavisnosti Kosova u skladu sa međunarodnim pravom.
Ovo mišljenje je po čl. 95 Povelje UN neobavezno pa sam mišljenja da još uvek nije kasno da Republika Srbija zatraži od država KFOR-a čije su vojske bile u sastavu KFOR-a da izvrše ugovor koji do danas nije izvršen a odnosi se na zajemčeni povratak odabranog srpskog osoblja na državnu granicu Republike Srbije.
Inače, komandant KFOR-a odlučuje kada će da se izvrši povratak srpskog osoblja ali on nema pravo da odluči da li će se povratak izvršiti ili neće jer je to dogovoreno između ugovorača kao pravo na povratak koje je izvor suvereniteta i teritorijalnog integriteta Republike Srbije.
Autor je advokat iz Zemuna
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.