Ninova i Vesićeva nagrada 1Foto: Luca Marziale / Danas

Dodeljuje se za najbolji roman na srpskom jeziku objavljen u prethodnoj godini, novčani iznos nagrade je 10.000 evra, odluku o dobitniku donosi petočlani žiri, proglašenje laureata je u januaru.

Kada bi ovako nešto stajalo u igri asocijacija u nekom kvizu pre godinu dana, odgovor bi bio lak – Ninova nagrada. Sada, međutim, kada je na predlog zamenika gradonačelnika Gorana Vesića ustanovljena nagrada „Beogradski pobednik“, koja je gotovo prepisala statut Ninovog književnog priznanja, takmičari bi se ozbiljno zamislili.

Da li je to Ninova ili ona Vesićeva nagrada? Jel’ to beše ono Festovo priznanje „Beogradski pobednik“ za izuzetan doprinos filmskoj umetnosti ili je to neka nagrada lokalnog tipa – za krug dvojke?

Otprilike takvu vrstu zabune izaziva ova novoustanovljena titula i njeno ime, za koju zamenik gradonačelnika slavodobitno predviđa da će postati najznačajnija u srpskoj književnosti zahvaljujući „izboru nezavisnog i stručnog žirija“.

Jer, sećate se, onaj Ninov je ogrezao u „teror političke korektnosti“, kako to tvrdi grupa pisaca koja bojkotuje tu nagradu.

Uz to, čitava situacija podseća na onu s „Utiskom nedelje“ i „Hit tvitom“, to jest, teško je zamisliti da će isti pisci konkurisati i za jednu i za drugu nagradu.

Kao da nam je malo podela i zar zamenik gradonačelnika nije mogao nešto originalnije da smisli ili je u brzini zbog predizborne kampanje rekao nešto, otprilike, ovako: „Daj da se dopadnemo svima, da namirimo bojkotaše i da se vidi da brinemo o kulturi.“

Pitanje u vezi s ove dve, u isto vreme tako slične a tako različite, nagrade je više za pisce – koju bi više voleli da dobiju – Ninovu ili Vesićevu.

Ninova traje više od šest decenija, garantuje status i čitanost, zasad je i jedina nagrada koja izaziva toliko pažnje i podstiče polemiku.

Sa „Pobednikom“ ćemo morati da sačekamo da prođe vreme ili je možda Saša Ilić, pisac i jedan od dobitnika Ninove nagrade, vidovit kada kaže da bi u novoustanovljenom priznanju svoje mesto trebalo da pronađe akademski tim bojkota (kao članovi žirija), dok će književni pešadinci u narednim godinama prodefilovati kao laureati.

„Nema sumnje da je to kruna decenijske kulturne politike koja je na kraju dovela do potpune diskriminacije svega što nije na kursu SNS-a“, zaključuje on.

A možda je ne samo nagrada već i njeno ime ciljano smišljeno zbog tenzija pred nastupajuće izbore pa je, da se preduhitre uroci, nazvana – „Beogradski pobednik“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari