Sad ostaje štelovanje izbornih rezultata tamo gde je to neophodno, pre svega u Nišu 1foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Ako je neko i pomislio, pre 2. juna da će Vučićeva vlast dati fer i poštene izbore, da neće biti krađe glasova, kol centara odakle će se upravljati sigurnim glasovima, grdno se prevario. Izbori ne bi ni bili raspisani da naprednjaci unapred nisu obezbedili teren za pobedu.

Sada su dobili ono zbog čega su i pristali da raspišu izbore – mogućnost da samostalno formiraju vlast u Beogradu. Upravo ono što nisu uspeli nakon decembarskih izbora, uprkos krađi glasova i raznim manipulacijama.

Svesno ili nesvesno posvađana opozicija je pomogla Vučiću da legitimno dođe do cilja i pobede. Pobede u kojoj će naprednjaci samostalno moći da formiraju vlast u prestonici i tako nastave da legitimno rade i grade šta hoće i da ne zavise od milosti nekih malih stranaka.

U izbornoj strategiji, uprkos deklarativnim obećanjima aktuelne vlasti u Srbiji da će biti primenjene sve preporuke ODIHR kako bi regularnost izbora bila zagarantovana, naprednjaci nisu ništa promenili. Nisu postali pošteniji u odnosu na decembarske izbore. Bugarski vozovi, selidba birača, ali i zakupljene sale i kafići u kojima su smešteni kol centri iz kojih je dirigovano glasanjem bili su deo i ovih izbora.

Predsednik svih građana, iz izbornog štaba jedne stranke, ipak tvrdi da je sve bilo legalno.

„Kol centri su ne samo normalni, već i poželjni u svakoj zemlji. Normalno je da se borite za svaki glas. Jedino pitanje koje se tu može postaviti jesmo li mi platili zakup prostorija i telefonskih linija. Ako nismo – to je sramota za nas“, smatra predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Možda bi predsednik mogao da odgovori da li je za njega sramotno da se u civilizovanoj Srbiji vode paralelne evidencije unutar biračkih mesta, da se ne proveravaju identiteti birača, ili da pojednici mogu da ubace više gasačkih listića u kutiju. Odgovor verovatno nećemo saznati, jer su za predsednika, proglašenjem apsolutne pobede, izbori završeni baš apsolutnom pobedom. I tako treba da ostane do kraja.

Ostaje sada štelovanje izbornih rezultata tamo gde je to neophodno, pre svega u Nišu, gde, po rezultatima Ipsosa i CESID-a, opozicija može da formira vlast.

Uz nekoliko malih kontroverznih odluka gradske izbrne komisije Niša, i to može biti promenjeno, jer predsednik svih građana je poželeo da baš u gradu na Nišavi pobedi.

Pre svega zbog istorijske činjence da su svojevremeno iz tog grada kretale promene vlasti koje su se dalje širile. Zato ništa ne treba prepustiti slučaju.

Dovoljno iznenađenja naprednjacima je za sada priredio doktor Dragan Milić. Samo na osnovu svog imena i bez vidljive kampanje osvojio je i za njega neočekivanih 16 odborničkih mandata. Nova iznenađenja naprednjaci neće dozvoliti, po cenu daljih prekrajanja izbora.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari