Svi znamo da su telefoni hitne pomoći, domova zdravlja i ostalih zdravstvenih institucija konstantno zauzeti sa novim talasom korona virusa i novim strahom za zdravlje i bezbednost.
Međutim, to nisu jedini telefoni koji non-stop zvone. Malo je poznato da neki SOS telefoni za podršku ženama u situaciji nasilja zvone čak i sedam puta više nego pre pandemije.
Te brojeve okreću naše drugarice, sestre, majke, rođake, poznanice.
Jer nasilje ne bira adresu, godište, društveni status. Svaka od nas je potencijalno u riziku od nekog oblika nasilja, bilo da je reč o ekonomskom, seksualnom, psihološkom ili fizičkom.
Taj rizik je dodatno povećan dok smo svi kod kuće, pod tenzijom i zabrinuti za zdravlje i finansije.
Svi nam govore da treba da ostanemo kod kuće, ali se postavlja pitanje – šta ako se kod kuće osećamo najmanje bezbedno?
Istraživanja u Srbiji, kao i u mnogim drugim zemljama, pokazuju da je dom najmanje bezbedno mesto za žene. Čak 74 odsto femicida u Srbiji izvršeno je u partnerskom i porodičnom kontekstu.
Od početka 2020. godine najmanje 22 žene je ubio partner ili drugi član porodice, a u još pet slučajeva postoji sumnja da se radi o femicidu.
Ove godine Međunarodni dan ljudskih prava, 10. decembar, dočekujemo sa ovim mračnim statistikama.
Kažemo „najmanje 22 žrtve“ jer se sumnja da je broj još veći, ali nemamo precizne statistike kada je reč o nasilju nad ženama i femicidu kao njegovom najtežem obliku. Ali žene i devojke nisu statistika i ne smeju to da postanu.
Stoga smo se mi u UN Women zajedno sa Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost, Ministarstvom unutrašnjih poslova, a uz podršku Delegacije EU i norveške ambasade pridružili globalnoj UN kampanji „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ s ciljem da probamo da dođemo do svake žene i devojke u situaciji nasilja da joj kažemo da je čujemo, da nije sama, da smo uz nju i da prijavi nasilnog partnera.
Prijava nasilja ne sme da čeka da pandemija prođe.
Kampanja „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“, koja se završava danas Međunarodnom danom ljudskih prava, globalna je kampanja koja počinje na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, 25. novembra, i koju obeležava 1.700 organizacija u više od 100 država sveta.
Simboličnim povezivanjem ovih datuma ističe se da je nasilje nad ženama kršenje osnovnih ljudskih prava koje zahteva zajedničku akciju prevencije i suzbijanja svih oblika nasilja nad ženama.
Poruke „Nisi sama, prijavi nasilje!“ tako su na bilbordima došle do brojnih ulica, na posterima do preko 5.000 ulaza i liftova u beogradskim zgradama, kao i do velikog broja dnevnih soba preko malih ekrana ali i društvenih mreža.
U kampanji su nam se priključile brojne poznate ličnosti kao što su Gordan Kičić, Milan Marić, Iva Ilinčić, Maja Nikolić, Nataša Miljković, Jovana Joksimović, Relja Popović, Nikolija Jovanović, Miona Marković, Sajsi MC, Isidora Simijonović, Boris Pingović i mnogi drugi.
Svi su oni sa svojih ličnih profila poslali zajedničku poruku svakoj ženi i devojčici da nije sama i da prijavi nasilje.
Svi mi kao rođaci, prijatelji, komšije imamo veliku ulogu u prijavljivanju nasilja kad god posumnjamo da su žene izložene nasilju i nisu u mogućnosti da potraže pomoć.
I naša borba se tu ne zaustavlja već nastavljamo svi zajedno do konačnog zaustavljanja svih oblika nasilja nad ženama i devojčicama. Nisi sama, prijavi nasilje!
Autorka je direktorka Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Srbiji (UN Women)
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.