Noć muzike i Vesićev svet 1Foto: Privatna arhiva

Kao što su građani Beograda i Srbije „gladni“ demokratije, pa mesecima protestuju širom zemlje, tažeći da se jednoumlje zameni civilizacijskim tekovinama savremenog društva u kome različitost mišljenja nije neprijateljski akt protiv države i naroda…

… već naprotiv kvalitet koji sveukupno vodi boljitku društva, tako je dvočasovno simfonijsko i horsko izvođenje najpoznatijih klasičnih dela pod dirigentskom palicom Bojana Suđića, koje je održano 30. jula ove godine u Beogradu, na Ušću, pokazalo da je publika, koju je Goran Vesić, zamenik gradonačelnika Grada, uredno „prebrojao“ i objavio na društvenim mrežama da ih je bilo 80.000, „gladna“ pravih umetničkih vrednosti koje na interaktivan način korespondiraju sa njom.

„Osamdeset hiljada sinoć na klasičnoj muzici pokazuje da postoji samo dobra i loša muzika i da dobra muzika uvek ima svoju publiku. Beograd je ponovo svet!“, konstatovao je Vesić.

Ova njegova izjava na posredan način potvrđuje da i u vršenju vlasti postoji dobra i loša vlast. Ona koja ne samo da osluškuje šta kažu oni koji se u svemu ne slažu sa njom, već i koji imaju dijametralno različita gledanja od nje na mnoga ključna pitanja razvoja društva, tako što o tim pitanjima organizuju javne debate, tribine, okrugle stolove i dr. o kojima bi pravovremeno, istinito i objektivno izveštavali na javnim medijskom servisima i televizijama sa nacionalnom frekvencijom i ona koja se uporno oglušava da se takvi mediji depolitizuju i prestanu da budu produžena ruka partije na vlasti.

I publika na Ušću i gledaoci pored malog ekrana na RTS 2 uživali su uz muziku Simfonijskog orkestra i Hora RTS-a sa fragmentima najpoznatijih dela Stevana Hristića, Đuzepea Verdija, Žorža Bizea, Aleksandra Borodina, kao i kompozicija Franca Supea, Artura Markesa, Petra Ilića Čajkovskog i Karla Orfa koje je režija i kamera ove medijske kuće sa nacionalnom frekvencijom besprekorno, profesionalno prenela do njenih konzumenata.

Kojima su „preko glave“ jeftini, prizemni, vulgarni sadržaji rijalitija, kako komercijalnih televizija, tako i političkih u Domu Narodne skupštine, u kome veći deo opozicije, koji traži smenu REM-a, više ne učestvuje. A šta bi se desilo kada bi ovo regulatorno telo počelo da se „meša u svoj posao“ i zbog grubog narušavanja javnog interesa oduzima nacionalne frekvencije tim televizijama ili kada bi, daj Bože, informativni programi RTS i RTV počeli da prave emisije po profesionalnim standardima, po kojima bi se o nekoj pojavi i događaju uvek čule i videle obe strane a ne, kao sada, samo jedna i to najčešće u monologu čelnika partije na vlasti, u kome se uloga novinara svodi na „držača mikrofona i klimoglavca“.

Tek tada će Beograd i Srbija bili ponovo svet!

Autor je politikolog-novinar

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari