Ništa novo u Nemanjinoj 11, ali - ko čeka, taj dočeka 1Vlada Srbije: Foto (BETAPHOTO/ANA SLOVIĆ)

U Nemanjinoj 11 ništa novo. Ovako bi ukratko izgledao opis nove vlade, čiji se sadržaj krčkao punih pet meseci.

Osim Adrijane Mesarević, kandidata za novog ministra privrede, sva ostala imena odavno su poznata široj javnosti. Ni Mesarovićeva nije potpuno nepoznata osoba, bar ne novosadskoj javnosti, gde je bila članica gradskog veća za budžet, finansije i investicije. Ona će tako biti drugi ministar privrede poreklom iz Novog Sada, ali samo za razliku od svog prethodnika socijaliste Slobodana Cvetkovića, ona je kadar SNS.

Za one koji ne prate Skupštinu Srbije i Jelena Žarić Kovačević, relativno je nepoznato lice, ali je ona svakako ostavila svoj naprednjački pečat u republičkom parlamentu, kao predsednica Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo. I to odbijajući da stavi na dnevni red zahtev opozicije za interpelaciju Siniše Malog, zbog vređanja i psovanja poslanika.

Da iz ugla naprednjaka svako može da se bavi bilo kojim poslom, samo ako je član vladajuće stranke pokazalo se i po predlogu kandidata za nove ministre. Tako će Nemanja Starović, istoričar, dosadašnji državni sekretar u ministarstvu spoljnih poslova i bivši portparol SPO-a, a sada naprednjak bez problema uskočiti u najzahtevnije ministarstvo koje obuhvata najšire oblasti – ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Potpuno novi ministar i to za javna ulaganja u Nemanjoj 11 svakako je Darko Glišić, ali on nije nepoznata osoba. Osim što je kum Aleksandra Vučića, ovaj Ubljanin i inženjer geodezije, predsednik je Izvršnog odbora Srpske napredne stranke i čovek koji za račun stranke može da se obračuna sa bilo kime. Dugo je Glišić čekao na neku izvršnu funkciju i na kraju dočekao da zameni Marka Blagojevića.

Teško je pronaći i vezu Aleksandra Martinovića, dr pravnih nauka i budućeg ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede sa oblašću koju će ubuduće voditi. Veza sa poljoprivredom, bivšeg ministra za državnu upravu možda doseže do njegove okućnice u Rumi, ali svakako ne dalje od toga.

Međutim, iz ugla naprednjaka Martinović će na bolji način umeti da se nosi sa čestim protestima poljoprivrednika od dosadašnje ministakre Jelene Tanasković.

Teško je doduše pronaći i nit koja povezuje Nikolu Selakovića, dosadašnjeg ministra za rad, boračka i socijalna pitanja sa kulturom, osim što možda spada u najkulturnije naprednjake, koji umereno vređa političke protivnike.

Čini se da je ovog doktora pravnih nauka u ministratsvo kulture lansirala njegova ljubav prema folkloru, baš kao što je onomad Maja Gojković (buduća predsednica vlade Vojvodine) uskočila u ministarstvo kulture, jer je kao dete igrala balet i bila ljubitelj pozorišta.

Doduše, Selaković je od ljubavi otišao malo dalje, pa je bio osnivač i jedno vreme i predsednik Srpskog kulturnog kola „Despot Stefan Lazarević“. I tu se njegova veza sa kulturom završava.

Ali ko čeka, taj dočeka. Tako bi se mogao opisati uspon Dejana Ristića, v.d direktora Muzeja žrtava genocida, do mesta kandidata za ministra informisanja. Njemu je ministarsko mesto izmicalo sve od 2013 . godine, kada je trebalo da na mestu ministra kulture i infmisanja zameni Bratislava Petkovića.

Nije postao ministar, ali je dogurao do državnog sekretara. Rad, rad i samo rad se isplatio, a Ristić se zaista naradio proteklh meseci pišući pisma svim ambasadorima akreditovanim u Srbiji u kojima ih je upozorio da je Nacrt rezolucije o „genocidu“ u Srebrenici, „primer iskrivljavanja istorije i selektivnog sećanja“ na dešavanja na prostoru bivše Jugoslavije

Dočekala je i Milica Đurđević Stamenkovski kandidaturu za ministarku za brigu o porodici. Prešla je dugačak put od Milice Lažljivice do Milice Zahvalnice. Morala je da pregura preko leđa sve uvrede naprednjaka i da se svojski potrudi da dokaže da joj Marinika Tepić nije idol. I čini se, uspela je.

Uspela je i Tatjana Macura, nekadašnja poslanica Dosta je bilo, da dogura do ministarke bez portfelja. I ona je morala da dokazuje pravovernost i da nije mislila ozbiljno kada je onomad uz gitaru Saše Radulovića pevušila – pada vlada (Vučićeva). Vlada nije pala, ali se Macura pridigla sve do ministarske fotelje, iako su trudnice i porodilje i dalje ostale degradirane u Srbiji.

Jednom je Aleksandar Vučić komentarišući jednogodišnje odsustvo Bratislava Gašića sa ministarske funkcije rekao da je čekao dosta, pa mu je udelio funkciju direktora BIA. Izgleda da se strpljivo ćutanje i izbivanje iz vlasti isplatilo i Zlatiboru Lončaru, koji se sada vraća na funkciju ministra zdravlja, jer čini se da se od Danice Grujičić, mnogo očekivalo, a njeno ministrovanje svelo se na priču o zabrani pušenja.

Osim Lončara u Vladu se, nakon kraćeg vremena vraća i Nenad Popović i to ponovo na mesto ministra bez portfelja, iako se ne zna ni čime se tačno bavio u prethodnim mandatima sa te pozicije.

Da se „kumovska tikva“, ipak, nije potpuno raspukla pokazalo je i novo deljenje karata za Nemanjinu 11. Bratislav Gašić neće biti ponovo ministar policije, ali se vraća na mesto ministra odbrane, sa kog je svojevremeno smenjen zbog „vređanja novinarke koja voli da kleči“, ali ne i zbog tragedije pada helikoptera, kada je poginulo sedmoro ljudi, bez bilo čije krivične odgovornosti.

Od prvih spekulacija ko će činiti novu vladu bilo je jasno da u njoj ostaju Tomislav Momirović, Siniša Mali, Dubravka Đedović, Jelena Begović, Goran Vesić, ali se verovalo da će Irena Vujović biti zamenjena nekom kompetentnijom osobom, koja se bolje razume u zaštitu životne sredine.

Međutim, ne samo što je ponovo kandidat za taj resor koji ne razume najbolje, ona će postai i potpredsednik Vlade. Koji su je kvaliteti vinuli na to mesto, verovatno zna Vučević, ili bolje reći Aleksandar Vučić

U ovoj podeli resora reklo bi se da socijalisti ponovo nisu prošli loše, uprkos katastrofalnom rezultatu na izborima. Dobili su četiri resora, jedan manje nego u prošlom mandatu, dva ministarstva bez portfelja i dva velika ministarstva – ministarstvo prosvete i MUP. Ivica Dačić se vraća u MUP, iako je sa te funkcije zbog afere sa Mišom Bananom i pojavljivanja tajnih snimaka, umalo bio smenjen.

Sve u svemu, ništa novo u Nemanjnoj 11. Malo su rotirana ministarstva, ubačeno je nekoliko novih ljudi zbog zasluga preletanja. Struka je ponovo stavljena u zapećak, ali to i nije važno. Biće tu dosta pomoćnika koji, valjda, znaju posao.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari