Novi Sad smatram svojim zavičajem i iako sam se davnih dana doselio u Beograd, dolaskom na studije 1975. godine, nisam zaboravio grad svoje mladosti i dalje ga smatram jednim od najlepših gradova bivše velike zemlje, tačnije najlepšim kontinentalnim gradom Jugoslavije.
Utoliko mi je poseta koju sam pre neki dan upriličio Novom Sadu, a sa ciljem da ga posle dužeg vremena obiđem, kao evropsku prestonicu kulture za 2022. godinu, teško pala.
Elem (gde nestade ELEM, jedno vreme kao i ZNAČI pa potom, NEKAKO/NEGDE vrlo popularna reč), elem, odlučimo supruga i ja da ipak umesto brzim vozom imena SOKO pođemo kolima.
Računica jednostavna i vremenska i novčana ali je zarad ekonomoje teksta neću ovde izvoditi.
Parkiram se tik do svoje negdašnje ulice Vase Stajića, Novosađani će znati gde, a blizu je galerije Matice srpske, poklon zbirke Rajka Mamuzića (nekada Studentskog kulturnog centra) a i legata Pavla Beljanskog.
Mesta koje sam obišao više puta (Beljnski, Mamuzić), a u Matici izložba dečijih radova što, neka mi oproste osetljive duše, nije bilo interesanto, pođosmo supruga i ja put centra (pet minuta laganog hoda.).
A u centru, centar. Veći deo raskopan, umesto pešačke zone, gradilište.
Spomenik Miletiću okružen ogradom, radovi ili šta već, teško definisati.
Pa, zar to gradski oci/očusi, nije moglo pre ili posle nego usred prestolovanja kulturom Evrope.
Putuj, Evropo, pevao je veliki i dobri Đole Balašević, naš Đole.
Progutamo tako malo prašine i knedle (one što zastaju u grlu) pa da ne kvarimo pođemo put Vladičanskog dvora, u stvari ka galeriji vojvođanskog ogranka SANU.
Vrata zatvorena, ne zaključana i ne pokazuju dobrodošlicu. Neka mala tabla na asfaltu, raskoračena, ipak daje obaveštenje: izložba Predraga Caranovića „Zlatno doba“.
Možete da pogledate izložbu, samo da vam upalim svetlo, kaže portir.
Pa zar se tako prezentuje inače izvanredna izložba, zatvorena vrata i ugašeno svetlo ne zovu nikoga u posetu.
I ovo su izgleda nekakvi oci/očusi. Mislim na akademike naravno. Hajdemo u pivnicu pa u muzej Vojvodine i Muzej savremene umetnosti Vojvodine.
Da skratim. U muzeju Vojvodine utisak je kao da su svi u Italiji u avgustu (feragosta) a da je u toku priprema za konsolidaciju zbirke.
Nedostaju poneki natpisi i podaci o eksponatima, zagušljivo je i utisak nedostatka ljubavi i brige je prisutan.
U MSUV dve lepe tekuće izložbe o feminizmu 70-ih, zbirke „Feministička avangarda“ 70-ih iz kolekcija Verbund i druga, naših umetnica iz kolekcije MSUV sa sličnom tematikom 30-ak godina kasnije i sa pomerenom vizurom u odnosu na istu temu, a zove se „Na putu slobode“.
Ali pre nego što pogledate ove sjajne izložbe morate ući u muzej pod predpostavkom da znate da je tu muzej i da ne polomite noge na prilaznom platou koji je prilično destruisan.
Pa dobro očusi, zar je tih dvestotinak m2 problem za Novi Sad? Pa dajte da to, kao i druge stvari, rešimo SMS-om.
Pa zar tako evropska prestonica kulture dočekuje goste?
Pa kad niste sposobni što niste zvali svog predsednika, on je sad za Evropu i sve rešava. Imate njegov telefon, valjda ste ga obavestili kad ste ga tužili.
No, o svemu tome 45 godina ranije, a za kraj ovog teksta „Užas je moja furka“, stihovi kojima je Džoni Štulić opisao našu budućnost – UŽAS JE MOJA FURKA/
Smrdljivi grad zatvara podrume/Smrdljivi grad zatvara ulice/Smrdljivi grad je zadovoljan sobom/Strukture ga dobro furaju
Kosijaneri trule u patikama/Muda im zaprašuju cestu/Guzice spuštaju nisko do poda/Kako se oni samo dobro furaju
Smrdljivi grad otvara jeftine bircuze/Za šljakere što loču ko pesi/Studenti bez diplome/Žene bez ljepote/Neženje bez stana/Putnici bez para
Jeftina mjuza teška cuga/Lutrija je njihova furka/Jeftina mjuza teška cuga/
Užas je moja furka.
Umesto slobode na trpezi nam nude privid realnosti, a za predjelo beznađe. Nije ovaj tekst o gradu, urbanizmu i arhitekturi. Ovo je tekst o kleptokratiji, paravanu za pljačku i izdaju ljudskosti. Novi Sad je samo još jedan skuvan grad u tom jelovniku beskrajne pohlepe.
Autor je vajar
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.