Nuklearni fizičar protiv nuklearnih elektrana: Tekst profesora Katedre za nuklearnu fiziku Univerziteta u Novom Sadu

Ostavite komentar


  1. Nadam se da će ovaj tekst doći i do očiju onih koji nas unapred guraju u i za njih nepoznato!

  2. Ti si protiv,imas li konkretan predlog kako da obezbedimo električnu energiju! Dosta vise pametnjakovica koji su protiv svega!?

  3. Bravo profesore! Kroz ceo tekst provejava zdrava logika. Da ima, bar malo, ovakve logike kod nasih „politicara“, mnogih promasaja u politickim odlukama ne bi bilo. Zasto za izgradnju NE ne bi raspisali tender, pa videti ponude Rusije, Kine, Juzne Koreje i drugih.

  4. Iako nemm nista protiv nuklearnih elektrana , postovani profesor je potpuno u pravu. Moje je pitanje ko ce da radi u tim elektranama, da li svrseni strucnjaci sa
    megatrenda i slicni. Mi vise nemamo fizicare, elektroinzenjeri prave igrice za mobilne telefone. Odavno smo zaboravili na Vincu i razvoj nuklearne energije jer smo uvek bili zaba koja je digla nogu da je potkuju.

  5. U ovom tekstu, koji je pisao fizičar, se jasno vidi nepoznavanje trenutka u kome se ceo svet nalazi. Nepobitno je da nam treba nuklearna energija, pitanje je samo izvora odakle. E tu se dolazi do nove svetske političke realnosti. Svet je u novom hladnom ratu i samo budala to ne vidi i ne zna. Taj rat može da traje 50 ili 100 godina, sve se više zahuktava i može da postane i vrući vrlo brzo. Nama geografija i geopolitika ne ostavlja izbor sa kim, kuda i odakle možemo da se snabdevamo ili radimo i potpuno ista priča kao i za avion Rafal. Ako ne uzmemo od Francuza ili Amerike mogu jednostavno da lupe ćušku i kažu zatvaramo vam granicu ne može ni od Kine, kao što su već zatvorili naš pristup Rusiji. Džaba sagraditi reaktor i zgradu kada nema odakle da se uveze gorivo, a to je ključ svega, jer sa kim dogovorimo posao za njega smo se vezali 50 narednih godina za gorivo. Alternativa je da nemamo struju, a onda dobri profesor će da zaćuti. Znači ovo nema veze sa kim bi bilo bolje i sa kim bi hteli već sa kim jedino možemo i moramo. Isto kao što od Rusije više ne može da se kupuje oružje, jer ne može da se opremi do nas, tako isto sutra može i Kini da se zabrani pristup našoj zemlji za oružje, a pogotovo nuklearno gorivo i ko to ne shvata taj je ne samo slep, već i glup jer sam sebi seče granu na kojoj sedi. Svi se ovde ponašaju kao da mi imamo izbora, a realnost je da ako želimo da nastavimo da živimo životom i standardom kao do sada, samo je jedan put napred, a to je da smo isuviše mali, nebitni i bez ikakvog saveznika da bi mogli da se busamo i pravimo da radimo šta mu hoćemo a ne šta nam drugi kaže

  6. Naše elektrane na ugalj (Kostolac i Kolubara) emituju više radioaktivnih čestica nego sve francuske nuklearne elektrane. Da ne govorim o katastrofalnom učinku dima (sumpor, teški metali, ugljen dioksid i ugljen monoksid) koje izlaze iz dimnjaka ove dve elektrane, kao i devastaciji prouzrokovanom površinskim kopovima.

    Nuklearne elektrane imaju svoje rizike, ali je dosadašnje iskustvo sa francuskom tehnologijom veoma dobro – bez katastrofalnih incidenata tipa ruskog Černobila ili japansko/američke Fukušime.

    Nisam siguran kakvu alternativu cenjeni profesor nudi da bi se pokrio tzv. ‘bazičnu potrošnju’ za koju solarni i kapaciteti na vetar ne mogu da se koriste bez izuzetno skupih rešenja sa velikim postrojenjima za skladištenje energije.

  7. Kad iscrpimo sve potencijale vetra i sunčeve energije možemo da pričamo o nuklearnoj.
    Međutim, ovde je recept bio da se prvo uništi EPS, da bi se nametnulo rešenje nuklearki. Nisam imao znanje koje je izneo profesor, ali mi je bilo očigledno da je kupovina od francuza politički čin (kao i rafala) – sa namerom približavanja zapadu, a udaljavanjem od Kine i Rusije.
    Ono što je najveći problem nije sama izgradnja ili cena, već skladištenje nuklearnog otpada koji se mora skladištiti TRAJNO. To je veoma opasan otpad koji može da uništi životnu sredinu mnogo gore nego litijum.

  8. Za Luj-a,
    Profesor ti je već napisao konkretan predlog, samo treba malo pameti da shvatiš. Evo da ti pomognem: države istoka – Rusija, Kina i Južna Koreja.

  9. Novinar je manipulativnim naslovom izvrnuo profesorovu zamerku na buduceg partnera u izgradnji nuklearke (Francuze) u njegobo protivljenje, sto se na zalost „primilo“ kod nekih citalaca, pa cak to i komentarisu..

  10. „U toj oblasti mi danas nismo ni bleda senka sebe od pre 50 godina“. To je surova istina koju mi je drago cuti jer su danasnji gospodari oni koji su sve to razbili – Po pitanju sta znamo, umemo, hocemo i smemo smo blaga senka Jugoslovena. Sa druge strane, ako se parkirate pored izlaza neke od nuklearki u USA u vreme odlaska radnika s posla videcete gomile imigranata od najnizih do najvisih profila. Kao da je u vlasnistvu pokreta nesvrstanih. Kurs za mehanicara na vojnim helikopterima traje 6 nedelja. Sve je povrsno i neodgovorno ali radi jer je sve u „blokovima“. Nuklearke su nuznost za progres potrosackog drustva koje ne sme da stane. Treba nam energija za stare i nove gluposti koje su sveta stvar.

  11. – нисам имао појма да Нови Сад има Катедру за нуклеарну физику? А где им је реактор? И на којим факултетима се држи настава из Нуклеарне? Или је то ипак Катедра за опозиционе активности под управом Демократске странке?

  12. Tekst je nedosledan jer se poziva na stručnost a daje ocenu u vezi litijuma o čemu nuklearni fizičar nema pojma ni prema obrazovanju ni prema profesionalnom radu. Jednoatavno, nije hemijski inženjer sa Tehnološkog Fakulteta, niti je rudarski inženjer. Primer sličan onom iz teksta: Da li za uvođenje struje treba zvati najboljeg vodoinstalatra ili prosečnog električara.

  13. Nuklearna energija iz fisionih reaktora, verovatno buducnost sve dok se ne ostvari , „ukroti“ i potpuno i sigurno ovlada energijom iz fuzionih reaktora. Dotle, za Srbiju, pored alternativa tipa fotonaponskih (solarnih) elektrana kao i vetrogeneratora (parkova), uz postojece hidroelektrane, jeste, hteli ili ne, voleli to ili ne, ma koliko ozloglasene….termoelektrane na cvrsto gorivo. To je potencijal (ugalj) kojim jos raspolazemo u, rekao bih, dovoljnoj meri. Delic investicije u hipotetucke nuklearke, usmeriti u maksimalnu filtraciju „izduva“ iz termoelektrana! To je neuporedivo brze, jednostavnije, ekonomicnije …od ulaska u „misteriju“ sa neizvesnim ishodom u smislu roka i cene…da ne pominjem potpunu zavisnost od inostranog graditelja elektrane, isporucioca opreme i tehnologije, i (obogacenog U) goriva, kao i
    upravljanjem radioaktivnim otpadom…i sve to u srpskim uslovima.

  14. Nuklearna energija iz fisionih reaktora, verovatno buducnost sve dok se ne ostvari , „ukroti“ i potpuno i sigurno ovlada energijom iz fuzionih reaktora. Dotle, za Srbiju, pored alternativa tipa fotonaponskih (solarnih) elektrana kao i vetrogeneratora (parkova), uz postojece hidroelektrane, jeste, hteli ili ne, voleli to ili ne, ma koliko ozloglasene….termoelektrane na cvrsto gorivo. To je potencijal (ugalj) kojim jos raspolazemo u, rekao bih, dovoljnoj meri. Delic investicije u hipoteticke nuklearke, usmeriti u maksimalnu filtraciju „izduva“ iz termoelektrana! To je neuporedivo brze, jednostavnije, ekonomicnije …od ulaska u „misteriju“ sa neizvesnim ishodom u smislu roka i cene…da ne pominjem potpunu zavisnost od inostranog graditelja elektrane, isporucioca opreme i tehnologije, i (obogacenog U) goriva, kao i
    upravljanjem radioaktivnim otpadom…i sve to u srpskim uslovima. U ovim, vrlo turbulentnim, okolnostima rekao bih da je ulaganje u postojece energetske kapacitete, prosirenje i poboljsanje istih, mudrije nego zaduzivati se reda dvocifrenog broja € B uz neizvestan ishod…

  15. Ne treba zaboraviti, ma nije spomenuto u tekstu, da Nemacka zatvara sve svoje nuklearke pouceni iskustvom Japana posle zemljotresa a mozda i drugim razlozima. To sto fizicar navodi veliki trosak oko izgradnje je ustvari najveci adut Oskara je zna da tu ide i velika provizija na kojoj se bazira vladavina

  16. Очекивао сам у вашем листу текст против нуклеарних електрана (јер је АВ наговестио могућу изградњу у Србији). Ви сте против термоелектрана јер угаљ загађује ваздух, против изградње нових хидроелектрана и поточара јер се квари постојећи еко систем, против ветропаркова јер се убијају птице итд, итд.

  17. Poštovani profesore, pričali ste o tome da nismo trenutno pripremljeni za nuklearke iz više aspekata, dugog perioda gradnje, skupe tehnologije i nepoverenja. Ja sam protiv nuklearnih elektrana iz drugog razloga. Idemo redom.
    1. Postajemo zavisni od proizvođača obogaćenog uranijuma, bilo Istoka ili Zapada svejedno. To vidimo šta to znači u ratnim vremenima.
    2. Niko u svetu nije rešio odlaganje OS uranijuma na duži period. Lično sam video kako recimo SAD čuva svoj OS uranijum, u čeličnim cisternama od 14 tona (gde je 12 t OS uranijum u obliku UF6, kao i razbacanm limenim buradima po poljima)
    3. Bezbednosni razlozi. Spomenuću samo Černobil, Tri milje, Fokušima Dai Iči… a Japan ima još nekoliko nuklearki izgrađeni na rasedima tehtonskih ploča. Lažu svi koji kažu da je to bezbedna i čista energija. Grupa naučnika je uzela uzorke 6000 mlečnih zuba kod dece koja žive u blizini nuklearki na 30-50 milja. Svi su bili kontaminirani uračenjem. Komentar nije potreban. Od jednog Američkog naučnika koji je radio u dve nuklearne laboratorije u laboratoriji Livtence u Kalifornije saznao sam sablasnu istinu. Krave koje pasu u blizini nuklearki daju ozračeno mleko koje se prodaje samo u crnačkim četvrtima.
    4. Mi smo mala zemlja. Okruženi smo sa susedima koji poseduju nuklearke i svaki ozbiljan eksces nameran ili slučajan ili greškom, može da uništi pola Evrope i zagai planetu Zemlju. Samo je Fokušima 1000 puta više zagradila Zemlju od Černobila kada je cunami Tohoku uništio ovu nuklearki kada se zapalilo MOKS gorivo ( mešano gorivo uranijuma i plutonijuma). Greške gradnje ove nuklearke su : Izgrađena na plaži. Pumpe za hlađenje su bile u podrumu i kad su bile potopljene nisu pomogli ni agregati na naftu a bili su potopljeni i akumulatori. U okean iz rezervoara curilo je mnogo kontaminirane vode. Skoro su u okean ispustili milion tona radioaktivne vode. Rezultat : Voda je izbacila desetine hiljada tona uginule ribe. Bog sam zna šta su sa njima uradili. Video sam na hiljade mrtvih ozračenih tuna na plažama Kalifornije. Slike su zabrinjavajuće. To vlade kriju od javnosti.
    Od 8 tona rude uranijuma dobije se 1 tona obogaćenog uranijuma 3,25%, to daje 7 tona OS uranijuma. Jedan kilogram obogaćenog uranijuma daje ekvivalent energije 3000 tona uglja.
    Od pronalaska fisije do danas umrlo je od radijacije više od milijardu ljudi.
    Citiraću poznatu Američku naučnicu Rosalie Bertell : “ Zračenje znači koncept uništavanja vrsta, a to znači relativno brz, namerno indukovan kraj istorije, kulture, nauke, biološkog razmnožavanja i pamćenja. To je konačno akt koji zahteva novu reč da bi to opisala“.
    *Rosalie Bertell (1929 – 2012), najpoznatija po svom radu na polju jonizujućeg zračenja. Bila je rukovodilac medicinske komisije „Bopal“, kao i međunarodnu komisiju u Černobilu. Bila je nosilac je 5 doktorata. Ja cenim njeno mišljenje u potpunosti

  18. Imali smo mi takve mehaničare, koji su po kafanama bili najbolji na svetu, sve dok ne treba da se dokažu na „materijalu“.
    Tako i ovaj nuklearni fizičar, moli boga da ne mora da pokaže u praksi koliko vredi. Jer zna koliko je to. Pa za koji moj ti služi ta katedra, koga obučavaš i za šta?

  19. Lopužama baš i treba partner s kojim će zajedniči produžavati rokove i uvećavati cenu, jer kao što smo videli, 2 km asfalta opština plati 8 miliona evra a država za 9 km planira 100 miliona evra. Šta nije jasno, jel neko zbunjen njihovim ludilom? Ja nisam ali gaće spadaju jer manjina naroda tako želi.

  20. Ono sto nije naveo autor teksta, a niko ni od čitalaca u komentarima, je jedini nepresusni resurs koji srbija ima za nuklearne elektrane, a to je gomilula naprednjackih Homer Simpsona, koji bi se mogli preko veze ili partije uposliti i raditi odgovorne i zahtevne poslove u eksploataciji i remontima nuklearne elektrane.

  21. U redu je osvrt uvaženog stručnjaka. Samo nikako da kaže kako da dođemo do neophodne struje u budućnosti. Odakle?
    Što se francuza tiče posao koji su dobili ne znači i gradnju nuklearke.
    Koliko sam razumeo pomenutog predsednika radiće se modularni reaktori. To imaju Rusi. Izgradili smo već jednu Slovencima,što nebi sada i sebi.

  22. Postovani kolega, proverite informacije pre nego sto ih posaljete u javnost. Kinezi su svoju tehnologiju izgradili na osnovu kupovina licenici kako od Francuza tako i od Amerikanaca. Mada su pokusli Rosatom im dosada koliko je meni poznato nije prodao licencu za VVER niti patente koji bi im omogicili da budu direktna konkurencija. Ja ovde govorim o reaktorima Gen 3 jer se saradnja u Gen 4 odvija veoma uspesno. Amerikanci su morali da dozvole koriscenje svoje tehnologije ali je ugovor o transferu iskljucio da Kina prodaje u svetu svoju veome poboljsanu verziji reaktora AP100o. Francuzi sa druge strane su prodali stariju tehnologiju koju je bitno unapredjena u Kini i cini osnovu za svetsku prodaju reaktora Hulong One koji ce verovatno imati jako dobre sanse za plasman u svetu. Sasvim je u redu sto pominjete EDF sa dozom skepse jer u poslednjih 20 godina, sem u Kini EPR 1600 nije doziveo uspeh u pogledu kontrole troskova izgradnje. Ipak je potrebno imati u vidu da je Francuska nuklearna industrija bila jedan od vodecih igraca u svetu i da je moguce da to ponovo bude ako zaista krene u intenzivnu gradnju pre svega domacih kapacitiea. Dugorocne pauze u izgradnji velikih postrojenja ili industrijskoj proizvodnji delova rezultuju unistavanjem lanca snabdevanja. Kad tome dodate da je na Zapadu dobar deo prooizvodnih kapaciteta u privatnoj industriji koja moze da prezivi samo ako ima stalne porudzbine onda je jasno da ce trebati vremena da se nadoknadi pauza koja u nulearnoj industriji Zapada traje preko 20 godina.

  23. Tekst je totalna besmislica. Pun je netačnih podataka, posebno o Francuskoj koja je skoro pustila 3 reaktora. Dokle više potcenjivanja Srba kao naroda? Nismo glupi, nismo lenji, imali smo nuklearni reaktor u Vinči pre drugih.

  24. Hvala profesore Krmar. Odlicač tekst. Za onog ko ima zdravog razuma, vise je nego dovoljno jasno.

  25. Profesor Krmar je izuzetno priznat u naucnim krugovima širom sveta bas u ovoj oblasti, i patriota je koji otvoreno priča o svim problemima. Nikada nije bio član ni jedne partije, ali je svoj patriotizam pokazivao u svakoj prilici. Da ne dužim mnogo, mi bi imali dovoljno svega u ovoj državi, pa i struje, da nije nepomenika i njegovih razularenih sibicara i bitangi, kojima nista nije sveto i koji rasprodaju nacionalne interese. Dokle god politiku vode nepomenici, i dokle god su na svakoj važnoj funkciji razni Grcici, Vulini, Dolovci, Gasici… mi idemo ka potpunom bioloskom nestanku.

  26. @Luj – je li ti je nik nastao skraćenjem od lujka?
    @Vladan – odličan komentar.
    Nisam znala da SNS u svom bot centru ima toliko eksperata za nuklearnu tehnologiju.

  27. Ako to tako kao što piše, onda je jasno, ili kao Kina ili nikako, ako si uzo odgovornost u ruke, onda moraš ko Kinezi, nema druge, zato najbolje niš ne dirati, jer niko nije ko Kinezi, treba ustvari iznajmit Kineze za to, jer ko će Srbe učiti termodinamici i održavanju kompleksnih tehnologija sa milion jednim podizvođačom?…..

  28. Hvala za trud i detaljan prikaz profesore. Naročito što je vama u profesionalnom smislu bilo lepo da stavite u CV jednu liniju.
    Meni je ovo struka i integritet i moral kada stavlja razum i opšti interes iznad svojih interesa.

Ostavite komentar


Lični stavovi

Naslovna strana

Naslovna strana za 16. decembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Gordana Bjeletić, novinarka

Dnevni list Danas su jedine profesionalne novine u Srbiji.