O neprihvatanju mandata 1Foto: Privatna arhiva

Neprihvatanje zadobijenih poslaničkih mandata NIJE NEUSTAVNO, ali je nelegitimno.

Nije neustavno jer je izborni proces celina, pa kada je njegova integralna legalnost pod ozbiljnom sumnjom, poduprta brojnim valjanim dokazima – odbijanje osvojenih mandata bio bi protestni čin PARLAMENTARNE NEPOSLUŠNOSTI u atmosferi osetne narušenosti ustavnog poretka.

U duhu autentičnog a ne lažnog konstitucionalizma, neporecivih evropskih pravno-političkih standarda i savremenih civilizacijskih tekovina.

S druge strane, nelegitimno je prema sopstvenim biračima i sopstvenoj savesti neuvažiti glasanjem izraženu prav(n)volju respektabilnog broja građana.

No, to ujedno ne znači da je prihvatljivo sagnuti glavu i učestvovati u radu parlamenta sastavljenog na neregularan način, u osetnom raskoraku sa voljom suverenog naroda.

Dakle, moj stav je sledeći: prihvatiti osvojene opozicione poslaničke mandate ali bojkotovati rad Skupštine.

Sve dok se izbori ne ponište lege artis, od strane Ustavnog suda – i ne održe novi, pod jednakim uslovima za sve učesnike, brižljivo i objektivno kontrolisani, u svemu pošteni i demokratski.

P. S. Uzgred, začuđuje da jedan aktivni sudija Ustavnog suda uopšte daje javnu izjavu o stoj stvari. Čime se, praktično, sam isključuje iz predstojećeg odlučivanja Ustavnog suda povodom zahteva o poništavanju izbornog postupka.

Autor je profesor Pravnog fakulteta

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari