U diplomatskom rečniku, osim načina na koji se nešto kaže, često je važnije ono što se ne kaže od onoga što se kaže.
Evo primera saopštenja dve beogradske ambasade o događajima pretgodnih dana u Beogradu.
Američka ambasada:
„Osuđujemo svaku vrstu nasilja, uključujući, kako nam izgleda, koordinisane napade na policiju koji su delovali kao da žele da isprovociraju preterane reakcije, kao i, čini se, prekomernu upotrebu sile od strane policije.“
Dakle jasna osuda događaja za koji se koristi reč „nasilje“ I to „svaka vrsta“. Ali se pažljivo I oprezno izbegavaju tvrdnje. Za nasilje dela demonstranata prema policiji stavljena je ograda – „kako nam izgleda“. Isto je I sa prekomernom upotrebom sile od strane policije. „Čini se“ da je i toga bilo.
Ruski ambasador Bocan-Harčenko:
„Iako isticanje od strane CEAS-a apsurdnih, neosnovanih optužbi na račun Rusije nije retkost, začuđuje to koliko izopačena može da bude percepcija realnosti kod ‘stručnjaka’ koji su pronašli ‘ruski trag’ u organizaciji nereda u Srbiji. Pogotovo je tužno da su izmišljotine lakomisleno podržane od strane niza medija zemlje.“
Saopštenje je reakcija na tvrdnje da ruske službe stoje iza nasilnika. Nije sporno da je to posao ambasadora. Ali nema eksplicitne tvrdnje – Rusija ne stoji iza toga.
Već se rusko učešće demantuje indirektno, korišćenjem izraza kao što su „apsurdne i neosnovane optužbe“, „začuđuje izopačena percepcija realnosti“, „izmišljotine“.
Uz to se za događaje koristi reč blaža i neutralnija reč „neredi“, a ne nasilje. Izgleda da nije bilo saopštenja Centra za evroatlantske studije, ambasador se ne bi ni oglašavao.
Jer u ovoj objavi nema nikakvog stava o tim „neredima“. Čak ni blagog – pažljivo pratimo situaciju. Ili malo jače, ali još uvek neutralno – zabrinuti smo.
Ako već, iz razumljivih razloga, ambasador nije mogao da napiše da – Rusija osuđuje svako nasilje i ne podržava nasilne demonstracije.
Autor je novinar
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.