O taksi za RTS i RTV koja je povećana: Lični stav Nenada Novičića 1foto (BETAPHOTO/AMIR HAMZAGIĆ)

Poslanici Skupštine Republike Srbije usvojili su 31. jula 2024. godine, u kasnim popodnevnim satima, izmene Zakona o privremenom uređivanju načina naplate takse za javni medijski servis, kojim je pretplata za javni servis uvećana za 50 dinara, tako da će umesto dosadašnjih 299 dinara iznositi 349 dinara.

Za izmene Zakona – pored protivljenja poslanika opozicionih partija koji su ukazali da javni medijski servisi, posebno RTS ne ispunjavaju ustavne i zakonske obaveze iz medijske regulative da objektivno, pravovremeno i istinito informišu javnost, već da su u službi vladajuće koalicije i Aleksandra Vučića, predsednika RS – glasao je 131 poslanik, 20 je bilo protiv, a tri nisu glasala.

Ovim zakonom takse za javni medijski servis („Službeni glasnik RS“ br. 112/2015, 108/2016, 95/2018, 86/2019, 153/2020, 129/2021, 142/2022 i 92/2023), naplaćuju se za oko 3,6 miliona korisnika merila električne enegije, od kojih su oko 3,2 miliona fizička lica (domaćinstva) preko računa za isporučenu električnu energiju, ispostavljenog od strane snabdevača.

Iako je Aleksandar Vučić još u maju 2013. godine, dok je bio prvi potpredsednik Vlade RS, na Tviteru napisao, a preneo RTS na svom portalu:“ Televizijska pretplata, kao što sam i obećao građanima Srbije, biće ukinuta, jer ja ne pripadam onom tipu ljudi koji je dvanaest godina obmanjivao građane Srbije i bavio se samo marketinškim trikovima.

To je naša obaveza od koje nećemo odustati“, to ne samo da se nije obistinilo, nego je izmenama Zakona o javnim medijskim servisima, do te mere usložen postupak ostvarivanja prava na oslobađanje od ove naknade, tako da osobe sa invaliditetom sa 100 posto telesnog oštećenja; invaliditetom sa manje od 100 posto telesnog oštećenja, ako joj je, u skladu sa odredbama posebnih propisa, priznato pravo na dodatak za tuđu negu i pomoć; koja su trajno izgubila sluh ili slepa lica; korisnici prava na novčanu socijalnu pomoć; penzioneri sa minimalnom penzijom; fizička lica koja imaju više merila električne energije u stambenoj jedinici, odnosno poslovnom prostoru, koji se ne koristi, to mogu da ostvare prema članu 42, stav 1. ovog zakona samo ukoliko je svako od ovih lica i vlasnik merila električne energije, živi u jednočlanom domaćinstvu ili je hranilac porodice u višečlanom domaćinstvu.

Tako je npr. fizičkom licu koje ima više merila električne energije u stambenoj jedinici, odnosno poslovnom prostoru koji se ne koristi, potrebno za oslobađanje od takse za javni medijski servis dokaz o vlasništvu na nepokretnosti (kopije rešenja RGZ o upisu prava svojine ili izvoda iz Lista nepokretnosti).

Za neuknjižene nepokretnosti dokazi su kopije poslednjeg rešenja o porezu na imovinu, pravnosnažnog rešenja o nasleđivanju ili overenog ugovora o sticanju prava svojine na nepokretnosti, dokaz da niko ne koristi objekat (izjava overena u opštini, sudu ili kod javnog beležnika-notara) dokaz o potrošnji električne energije (poslednji račun za električnu energiju na kome postoji grafikon potrošnje električne energije za poslednjih godinu dana ili listing potrošnje električne energije za poslednjih godinu dana (nulta potrošnja tj potrošnja od 0 do 300 kWh na godišnjem nivou).

Kada se ove odredbe primene u praksi proizilazi da oni „kontroverzni biznismeni“, koji žive sami, a možda i ne, ali svoju vezu nisu pred zakonom ozvaničili, a „oprali su pare“ od nezakonitih poslova kupovinom više nekretnina, u kojima niko ne živi, imaju veća prava za oslobađanje od ove takse od npr. dvoje supružnika koji rade za mesečnu zaradu od po 50.000 dinara, imaju dvoje dece školskog uzrasta i možda jednog člana porodice sa invaliditetom manjim od 100 posto telesnog oštećenja, kome nije priznato pravo na dodatak za tuđu negu i pomoć, jer po Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju to pravo, praktično, imaju samo nepokretni, slepi i oni koji bez tuđe pomoći ne mogu da se hrane, oblače, niti kreću po kući, kao i oni koji su na dijalizi.

Za one korisnike koji su samci, a nasledili su neku vikendicu u kojoj niko ne živi, a godišnja potrošnja ne prelazi 300KWh, što se lako utvrđuje na osnovu poslednjeg računa za električnu energiju na kome postoji grafikon potrošnje električne energije ili listing potrošnje električne energije za poslednjih godinu dana, Pravilnikom o sprovođenju postupka po zahtevima za oslobađanje od obaveze plaćanja takse za javni medijski servis, koji je 29. decembra 2015. godine usvojio Upravni odbor RTS, traži se i dodatni dokaz da niko ne koristi objekat (izjava overena u opštini, sudu ili kod javnog beležnika-notara).

Ova izjava kod javnog beležnika, uz dosta čekanja u redu jer „prednost“ imaju overe ugovora o prometu nepokretnosti, košta za jednu stranicu 360 dinara. I to nije sve: rešenje o oslobađanju takse za javni medijski servis važi samo dvanaest meseci i ukoliko korisnik ovog prava ne dostavi novu dokumentaciju plaća ovu naknadu u punom iznosu.

Međutim, EPS kao akcionarsko društvo u 100 posto vlasništvu države može u eri digitalizacije, na čemu je veoma ponosna Ana Brnabić, donedavna predsednica Vlade RS, a sada predsednica Skupštine RS, da oslobodi obveznike javnog medijskog servisa da podatke za zahtev za oslobađanja od takse po osnovu više električnih brojila lično dostavljaju na adresu RTS-a ili RTV-a, jer ih oni već poseduju, kao npr. dokaz o vlasništvu nepokretnosti, jer bez njega lice ne bi moglo da sklopi ugovor sa EPS-om o garantovanom snabdevanju električnom energijom, i svakog meseca mu se u računu prikazuje i trošak garantovanog snabdevača u iznosu od 160,67 dinara.

Inače, za nultu potrošnju struje po sadašnjem cenovniku, bez takse za javni medijski servis, EPS mesečno zadužuje fizičko lice koje redovno plaća račun do 28 u mesecu za prethodni mesec, i po tom osnovu ima umanjenje od pet posto i popust na elektronsku dostavu računa od 50 dinara, sa oko 610 dinara.

Na taj način država bi i u praksi pokazala da pored interesa da obezbedi finansijsku potporu za funkcionisanje javnih medijskih servisa i EPS-a vodi računa i o svojim građanima i liši ih bespotrebnom izlaganju troškova za prikupljanje dokaza koje već postoje u njenom organizacionom sistemu.

Autor je diplomirani politikolog-novinar

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari