Reforme, reformatori – reči su koje su se stalno mogle čuti u mandatu ove i svih prethodnih vlada. Ali od njih nije bilo baš ništa. Opšti utisak jeste da su sve vlade to pitanje ostavljale za vreme ako Srbija uđe u EU, za trenutak kada Srbiju zbog prevelikog budžetskog deficita EU bude ukorila i naterala na nasilne reforme. Mandat odlazeće vlade trajao je skoro dve godine i njega je obeležilo visoko zaduživanje. Vlada se za potrebe svog opstanka – kupovine socijalnog mira kao i servisiranje javnog duga radi izbegavanja bankrota zadužila za celih pet milijardi dolara. Pored toga i ova vlada je najveći deo svog mandata nastavila da subvencioniše bogat svet ( investitore) i to uzimajući od svih nas poreskih obveznika.

Dakle, stvari su bile vrlo jasne: „O reformama treba govoriti, ali iste nikako i sprovoditi.“ To se moglo videti na kraju njenog rada na primeru predloga izmena Zakona o radu, što je prosto polomilo zube ovoj vladi. Odmah su oprali ruke od angažovanog Radulovića i raspisali izbore. Kada je reč o stanju u JP, o tome se takođe govorilo, ali se ništa konkretno po tom pitanju nije desilo. I dalje ih vode politički kadrovi koji vape za parama ne bi li pokrili svoju nesposobnost. O sudbini zaposlenih u ovim preduzećima da i ne govorimo. Oni su bili predmet političkog nadmudrivanja i sa njihovim sudbinama se vlada igrala po sistemu „toplo-hladno“. Privreda je stala, likvidnosti nema, državna kasa se sve slabije puni i rebalans budžeta postao je neizostavan, a građani su u sve goroj situaciji.

Bivši ministar privrede Saša Radulović bio je ortodoksni primer vladinog koketiranja s javnim mnjenjem i njenog sistema rada. Kažu, kriv je zbog predloga izmena zakona o radu, o privatizaciji i stečaju, a poslednja dva vlada je po hitnom postupku najpre usvojila, da bi ih na kraju odbacila. Radulović nije pao s Marsa za ministra, niti je krenuo u bilo šta bez naloga, a teško da je sam od sebe i najedanput postao najhrabriji čovek u Srbiji. Dakle, za ovu vladu kao i za sve prethodne očigledno je bilo teško voditi privredu, a da se u njoj ništa ne radi. Teško je imati visok procenat podrške, a sprovoditi reforme. Isto koliko je i teško jedno pričati u predizbornoj kampanji, a drugo raditi kada se dođe na vlast. Mislim da je vreme da neka buduća vlada prestane sa dodvoravanjem javnom mnjenju. Ta stalna potreba za predizbornom kampanjom mora prestati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari