Definicija cenzure postavljena je još u vreme Pitagore ali je vremenom dobijala nove sledbenike i oblike.
Suština je međutim uvek bivala ista – da do širokih masa dopru samo one informacije koje odgovaraju vladajućim strukturama, odnosno da narod veruje da je dobro samo ono što vlast radi. Sve drugo je subverzivno. U ovaj scenario uklapa se i izložba u Galeriji „Progres“, u najstrožem prestoničkom centru – pod naslovom „Necenzurisane laži“. Postavku je, ko drugi, priredila SNS a glavna ličnost je čovek čija je medijska zastupljenost dominantna na javnoj sceni. Aleksandar Vučić, srpski premijer u punom ili tehničkom mandatu – nema razlike.
Ali, što se cenzure tiče, postoji više nego jasna razlika između Pitagorine definicije cenzure još pre nove ere i škole pape Inoćentija koji je u devetnaestom veku propisao knjige koje vernici ne smeju da čitaju – i Vučićeve metode. Novo doba i nove tehnologije. Srpski svemoćnik je umesto zabrana, kojih je da podsetimo, izdašno bilo krajem osamdesetih, pod palicom tadašnjeg mlađanog ministra pripravnika iz redova radikala, sadašnjeg premijera, promovisao novi metod: cenzurisanje državnih institucija odnosno cenzurisanje istine. Pogledajmo cenzuru u Srbiji iz tog ugla.
Primera ima bezbroj. Na udaru je bio (a i danas je) zaštitnik građana Saša Janković u sukobu između žandarmerije i vojne policije čiji je glavni lik upravo bio premijerov brat. Nekoliko meseci trajala je polemika ko je kriv, ali epilog još nije saopšten. Ombudsman je i danas na udaru naprednjaka kao i njegov kolega Šabić, kome je iz tužilaštva stiglo upozorenje da ugrožava bezbednost Srbije. Državna sekretarka MUP-a, u ime ministra, optužuje Jankovića za licemerstvo zbog Savamale, na šta ombudsman odgovara da ministar Stefanović, umesto ljudi sa fantomkama, pred sud izvodi novinare.
Nisu izbrisani iz sećanja i drugi skandali: pad vojnog helikoptera („Ne dam Gašića i Lončara…“), doktorski plagijati – do već spomenute Savamale…. U sve afere premijer se, ne čekajući časka, umešao i preduhitrio istražne organe i time poslao jasnu poruku nadležnim institucijama. Najdublje se, ako ne računamo neustavno smanjenje penzija (penzije su, kako tumači premijer odluku Ustavnog suda ustavom zaštićeno pravo – ali ne i njihova visina), kompromitovao u Savamali.
Direktno je prozvao vrh prestoničke vlasti, uz put je spomenuo „kompletne idiote“. Izraz „idioti“ on inače često upotrebljava u polemici sa svojim oponentima. Opozicionim poslanicima je nedavno poručio da se vrate „sa brčkanja u moru i da obuju dobre cipele – ne znajući na koju stranu da uteknu kada se s njim suoče u parlamentu“.
To suočavanje prilikom mandatarovog ekspozea i izbora nove vlade – proteklo je u znaku oštrih međusobnih optužbi između vlasti i opozicije – uz uvrede poput onih „sram te bilo“ i „neznalice“ do „porodičnih tajni“ i pelena a upadljivo manje o izloženom programu novog-starog premijera. Uz to, predsednica parlamenta često je polemisala i u odsustvu premijera, čak čitala lekcije opozicionom poslanicima – izlazeći iz ovlašćenja „spikera“. Građani su bili direktni svedoci narušavanja dostojanstva skupštine koju su oni izabrali.
Autoritarni premijer uveo je svojim manevrom oko formiranja vlade čak i parlament u tromesečno „tehničko stanje“, da bi ga onda, kad mu se prohtelo, u roku od 24 sata aktivirao. Promenio je čak i satnicu prenosa sa Olimpijade iz Rija na RTS-u. Vučićev ekspoze bio je naravno važniji od Rija a uz to ako podbace naši sportisti – tu je njegov, mada ne olimpijski, ipak Ginisov rekord – ekspoze od oko 400 stranica koji je kasnije skraćen. Sve skupa, kako je neko primetio, liči na teatar apsurda u koji se Srbija pretvorila. U međuvremenu, njegovi saradnici se nadmeću hvalospevima svemoćnom premijeru , gradeći – kako reče jedan akademik – „Vučićev kult ličnosti“ .
Stari i novi premijer nastavlja da veliča, kako sam „skromno“ kaže, svoje istorijske uspehe. U najnovijem obraćanju, kako su primetili strani mediji, građanima je obećao „zlatno doba“. Omiljena mu je stavka budžet – suficit istorijski, kako kaže, ali zaboravlja da su građani u sve većem deficitu, počevši od neustavnog smanjenja penzija do, upravo na startu nove vlade, nezapamćenog poskupljenja mesa. Čekaju nas i druga poskupljenja – od komunalija do struje. Premijer, međutim, računa na svoje „saveznike“ – MMF i u poslednje vreme Fiskalni savet („penzije zamrznuti do 2018“, poručuju eksperti).
Nova „osvežena“ vlada je na startu. Premijer može da da znak za odlazak na pre tri meseca nagoveštenu borbenu obuku.
Autor je novinar
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.