Gerhard Šreder, bivši nemački kancelar, posetio je Beograd, gde se sastao s premijerom Aleksandrom Vučićem, a potom prisustvovao završnoj konvenciji naprednjaka u Areni. On je takođe na radnom ručku sa srpskim i stranim privrednicima razgovarao, između ostalog, o EU i evropskom putu Srbije i dao podršku srpskoj vladi za ekonomske reforme.
P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }
Šreder je bio nemački kancelar od 1998. do 2005. u dva mandata. U tom periodu se nemačka vojska pridružila mirovnim operacijama na Kosovu i u Makedoniji, kao i operacijama u Avganistanu. Upućeni tvrde da se njegov reizbor 2002. u velikoj meri vezuje za njegovo žestoko protivljenje intervenciji SAD u Iraku. Odnosi između Berlina i Vašingtona su bili zategnuti, dok je bliže veze negovao s tadašnjim ruskim i francuskim predsednicima Vladimirom Putinom i Žakom Širakom. Podršku odluci da se 1999. bombarduje Jugoslavija objasnio je na sledeći način: „Na genocid u Jugoslaviji ne može se odgovoriti pacifizmom i Nemačka mora da stane iza etničkih Albanaca, žrtava proterivanja, silovanja i ubijanja“.
Šrederov životni put bi se mogao okarakterisati kao priča o usponu siromaha do redova bogataške političke elite. Rođen je 1944. u Donjoj Saksoniji. Ostao je rano bez oca, koji je kao nemački vojnik poginuo u Rumuniji za vreme Drugog svetskog rata. Detinjstvo je proveo u potpunom siromaštvu, a jednom je čak priznao, prema pisanju Bi-Bi-Sija, da su ga druga deca odbacivala. Majci, koja je inače bila spremačica, je, međutim, obećao da će joj jednog dana pred vrata doći u „mercedesu“.
Reč je održao pošto je prvo završio pravo tako što je učio noću, dok je preko dana radio ili na gradilištu ili u gvožđarskoj radnji. Bio je aktivan i u organizaciji Mladi socijalisti Nemačke. Sedamdesetih godina prošlog veka je bio pristalica socijaldemokrata tadašnjeg kancelara Vilija Branta, koji je obećao bolje odnose s komunističkom Istočnom Evropom i Sovjetskim Savezom. Godine 1980. Šreder ulazi u Parlament, a deset godina kasnije je imenovan za premijera Donje Saksonije. Na izborima za nemačkog kancelara je 1998. pobedio zahvaljujući obećanju da će otvoriti nova radna mesta. Tokom njegovog prvog mandata stopa nezaposlenosti je smanjena, da bi se potom vratila na gotovo isti nivo kao u vreme Kola.
Šreder se ženio četiri puta. Živi sa sadašnjom suprugom Doris, kćerkom Klarom iz prethodnog braka i malom Ruskinjom Viktorijom koju je par usvojio 2004. Kaže da mu je želja za ličnim unapređenjem definisala životni put, a da je u političkom angažmanu video način da oblikuje društvo. „Umesto da ti drugi govore šta da radiš, pomozi da se odredi šta treba uraditi – to je ideja koja me je najviše motivisala“, rekao je Šreder.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.