Odakle muftija u epicentru prosvete i nauke 1Foto: FreeImages_Thiago Rodrigues da Silva

Šta je hteo da postigne i kakve je poruke srpski parlament želeo da pošalje građanima Srbije imenovanjem Muamera ef. Zukorlića za predsednika skupštinskog Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo?

S obzirom na to da je bilo poznato da je muftija Muamer ef. Zukorlić, lider Bošnjačke demokratske zajednice, i osnivač-vlasnik-predsednik neakreditovanog Internacionalnog univerziteta u Novom Pazaru (IUNP), koji je bez važeće dozvole za izvođenje nastavnih programa i ove godine raspisao konkurs za upis studenata na osnovne studije na departmanima za: filologiju, primijenjenu psihologiju, vaspitače dece predškolskog uzrasta, pravo, ekonomiju, informatiku i likovnu umetnost. S tim u vezi evo i nekoliko pitanja i dilema.

Da li se odluka poslanika parlamentarne većine o imenovanju muftije Muamera ef. Zukorlića, kome je do tog trenutka „pucao prsluk“ za važeću prosvetnu legeslativu, može tumačiti kao izraz zalaganja za poštovanje zakona koji je njihov parlament doneo, ili kao sprovođenje nekog drugog, javnosti nepoznatog, interesa? Je li to imenovanje na tragu borbe za vladavinu prava, ili unošenja dodatnog javašluka u politički sistem i ojačavanja partokratskog modela upravljanja državom? Hoće li, ubuduće, odluke Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičke društvo moći da od javnosti budu doživljavane sa uvažavanjem i poverenjem? Da li je sporna odluka parlamenta u skladu sa zalaganjem predsednika vlade da se obrazovni sistem mora pod hitno unaprediti i učiniti evropskijim? Jesu li poslanici koji su glasali za imenovanje muftije Muamera ef. Zukorlića za predsednika predmetnog parlamentarnog odbora razmišljali kako će ova odluka uticati na rad postojećih, legalnih, visokoškolskih i naučnih entiteta, i kako će to primiti sadašnji i budući studenti i poslodavci? Da li su ti poslanici verovali da će činjenica što IUNP godinama izdaje nevažeće papire u zamenu za diplome, u javnosti podići poverenje u visoko školstvo i parlament, s obzirom na to da su nosioca takvog nezakonskog postupanja imenovali za predsednika najvišeg parlamentarnog tela za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo? Da li je neko od onih koji su u parlamentu glasali za takvu odluku pomislio da bi bilo dobro prethodno povesti postupak i ispitati da li je od mladih ljudi koji su upisivali IUNP uziman novac, i da li su ga oni dragovoljno uplaćivali upravi, iako su znali da će diplome koje steknu biti nevažeće?

I, na kraju, čemu vodi javno zalaganje predsednika vlade o neophodnosti usaglašavanja ponašanja Srbije sa praksom koja vlada u EU, kad poslanici njegove liste svojim odlukama dezavuišu ta zalaganja? Da više ne dužim, sa politikantskim igrarijama se mora prestati! Što pre to bolje i po parlament i po Srbiju!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari