Odbijanje izbora - odbijanje sporazuma o normalizaciji 1Foto: Medija centar

Definitivno odbijanje Srpske liste da 22. aprila učestvuje na opštinskim izborima na Kosovu, prvi je znak Beograda da mu, kako izgleda, baš i nije stalo do nemačko-francuskog odnosno evropskog sporazuma privaćenog pre nekoliko dana u Ohridu.

Jer kako drugačije objasniti činjenicu da iz Beograda uopšte nije vršen pritisak na lidere Srpske liste da na izbore izađu jer je to u njihovom interesu. I da im se objasni da je bez njihovog učešća na opštinskim izborima dovedeno u pitanje i formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom.

Izlazak Srpske liste kao najdominantnije partije Srba na Kosovu na predstojeće izbore bio je neophodan i sasvim logičan uslov za formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom za koju se zvanična Srbija toliko zalaže, koja je i deo nemačko-francuskog sporazuma i koju Beograd i međunarodna zajednica smatraju ključnom za normalizaciju odnosa.

Ali da bi se takva Zajednica formirala potrebno je da Srbi izađu na izbore. Inače Srba u lokalnoj samoupravi neće biti. A bez njih, teško da može biti i Zajednice opština!

Pošto se Srpska lista, u skladu sa svojom ranijom odlukom da ne participira na aprilskim opštinskim izborima, nije prijavila do juče u ponoć (22. 3) kada je rok za prijavu istekao, jasno je da će morati da dođe do odlaganja formiranja Zajednice opština sa srpskom većinom.

Čak i ako neke druge partije kosovskih Srba budu učestvovale na ovom izborima, postavilo bi se pitanje njihove legitimnosti s obzirom na mali značaj i uticaj koji te partije imaju na srpsku populaciju na severu Kosova.

Kurti bi s pravom mogao da kaže: imali ste priliku, ali čini se kao da ni vi sami ne želite da takva Zajednica bude formirana. Jer kakva je to „Zajednica opština sa srpskom većinom“ u kojoj jedva da ima Srba“?

Za neformiranje odnosno „do daljeg“ odlaganja formiranja Zajednice opština sa srpskom većinom, punu i jedinu odgovornost moraće da preuzmu isključivo zvanični Beograd i čelnici Srpske liste.

Kao i za praktično dovođenje u pitanje imlementacije javno prihvaćenog nemačko-francuskog sporazuma o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova.

Autor je analitičar i publicista

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari