Odgovori na tri pitanja 1Foto: Medija centar

Ono što sledi jesu moji odgovori na tri pitanja koja mi je postavila redakcija sajta Glas mladih. Odgovore je objavila 8. aprila na svom sajtu (glasmladihdot.wordpress.com). Ista pitanja bila su postavljena jednom broju srpskih intelektualaca.

– Šta je za Vas Kosovo i Metohija?

Kao što svaka reka ima svoj izvor tako i svaki narod ili država ima svoj izvor. Za Srbiju to je Kosovo i Metohija. I dok je tog izvora, biće i istorijskog toka u životu srpskog naroda i države. Kada bi taj izvor naše istorije, kulture i državnosti presahao, ne znači da bi Srbi i Srbija nestali, ali izvesno znači da bi prestali da budu istorijski tok a postali nepokretna bara, u najboljem slučaju malo jezero sa perspektivom isušenja. Naša istorija pokazuje da je ova istina indiferentna prema konkretnom položaju Kosova i Metohije, prema pitanju da li je ono u sastavu države Srbije ili je okupirano. Ako ćemo pravo, veći deo njegove istorije prošao je, i sada prolazi, kroz režim okupacije. Ali nije slučajno da je tokom vekovne turske okupacije stvoren kosovski mit. Kada je srpska državnost bila obnovljena početkom devetnaestog veka, oči ustanika, naroda i državnika bile su uprte u pravcu Kosova, tog večnog životnog vrela Srba i Srbije. Vek posle oslobodilačkih ustanaka ono je bilo slobodno, a to znači u sastavu Srbije.

– Da li Srbija može nastaviti istorijski put bez Kosmeta u njenom sastavu?

Istorijski je jasno da Kosmet nije uvek bio u sastavu Srbije. Ali, takvo stanje uvek je bio proizvod više sile kojoj se narod i država nisu mogli odupreti: tursko zaposedanje, austrijska i bugarska okupacija, nemačka okupacija, vojna agresija NATO saveza i albanska secesija. Srbi, dakle, nisu predavali Kosovo niti ga priznavali kao deo tuđe države, već su stoički podnosili višu silu, gajili svoje kolektivno sećanje i čekali priliku da ga povrate. To je istorijska vertikala srpskog političkog stava o Kosovu i Metohiji, ali sa današnjom drugačijom epizodom. Prvi put za devet vekova postojanja srpske države aktuelni vladari su spremni da priznaju nasilno otcepljeno Kosovo kao istorijski svršenu stvar. I sada mogu direktnije da odgovorim na pitanje: kakav bi to bio istorijski puta bez Kosova? Bez Kosova znači bez sopstvene istorije. Jer, na Kosovo se mislilo uvek kada su se zemlja i narod oslobađali iako to najčešće nije bilo samo Kosovo. Ono je naprosto naša velika istorijska metafora; kulture, neimarstva, slikarstva, duhovnog života, junaštva i svakojakog podvižništva, državništva, zadužbinarstva, žrtvovanja – svega što život jednog naroda čini bogatim. Zar se svega toga moramo odreći da bismo „nastavili istorijski put bez Kosova“. U krajnjoj liniji, ko nas na to tera? Da li tzv. strani faktor? Pa tek je on konstantna u našoj istoriji koja je umela da očuva značaj i značenje Kosova. Danas se ne radi o „stranim faktoru“ kao najvećoj pretnji, nego o vladajućoj političkoj klasi u Srbiji i uskim slojevima socijalnih benefitora koji izgleda zaista mogu „da nastave istorijski put bez Kosova“. Za njih je bitno zaboraviti sve kako bi se što lakše ulili u bezličnu globalističku magmu. Lično me ne interesuju ni oni ni taj njihov put.

– Zašto je srpskom narodu potreban kosovski mit u budućnosti?

Nema velikog naroda, bez obzira na njegovu brojnu i prostornu veličinu, bez svojstvenog narodnog mita. Ako on još prođe kroz autentičnu umetničku obradu – u poeziji i prozi, muzici i slikarstvu, arhitekturi i neimarstvu – i to traje vekovima, onda imamo posla sa nacionalnim kulturnim nasleđem prve klase. Istorija je htela da su arhetipovi ovog srpskog istorijskog nasleđa najbrojniji i najgušći na Kosovu i Metohiji. I upravo na ovom prostoru obnavlja se dan danji istorijska mitska drama najstarijih živih crkava i manastira i kulturnih spomenika srpskog naroda. Ruše se i pale kao u tursko vreme, obnavljaju se i grade kao posle svake varvarske stihije. I bez takvog današnjeg iskustva kosovski mit bio bi živo prisutan u srpskoj kolektivnoj svesti, a danas svako može da vidi da se na vrlo iskustven način on vraća i obogaćuje. Za srpski narod taj mit je autentična spona između prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.

Autor je profesor FPN i predsednik Državotvornog pokreta Srbije

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari