Otac ministra policije trguje oružjem 1

Jedna od četiri firme Branka Stefanovića, oca ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića, nedavno je dobila dozvolu za izvoz naoružanja i vojne opreme od Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, otkriva NIN u najnovijem broju. Reč je o kompaniji Junajted BG.

Podatak da je otac ministra policije dobio ovu dozvolu može se pronaći na sajtu Ministarstva. U ovome možda ne bi bilo ničeg spornog da bitnu ulogu u izdavanju dozvola za izvoz oružja nema i MUP Srbije, na čijem čelu se nalazi Nebojša Stefanović. Pritom, ne treba zaboraviti da je Stefanović ujedno i šef Biroa za koordinaciju službi bezbednosti i da preko te funkcije koordinira radom tajnih službi koje imaju bitnu ulogu u izdavanju dozvola i nadzora u izvozu oružja.

Takođe, kako se navodi, MUP učestvuje i u nadzoru uvoza i izvoza naoružanja, pružanjem brokerskih usluga i tehničke pomoći.

Na činjenicu da je Branko Stefanović povezan sa izvozom oružja prvi je ukazao Vuk Jeremić, predsednik Narodne stranke. Jeremić je predočio da je otac Nebojše Stefanović blisko povezan sa firmom GIM, u vlasništvu Gorana Todorovića, za koga je naveo da zarađuje desetine miliona dolara na prodaji naoružanja Saudijskoj Arabiji. Jeremić tvrdi i da to oružje ilegalnim kanalima završava na ratištima u Jemenu i Siriji.

Stefanović i Todorović su zajednički osnovali firmu Junajted BG, koja sada ima dozvolu za trgovinu oružjem. Firma je napravljena 4. decembra 2015. zajedničkim kapitalom od po 25.000 dinara. Todorović je bio suvlasnik do 2. aprila ove godine, od kada je stoodstotni vlasnik firme otac srpskog ministra policije i potpredsednika SNS.

U tekstu se navodi i da je prvi direktor Junajteda BG bio izvesni Milisav Živanović, koji je ubrzo imenovan za v. d. direktora Vodoprivrednog preduzeća Podunavlje iz Kovina. Ništa u ovom ne bi bilo čudno da je Podunavlje privatna firma. Međutim, to preduzeće je u stoodstotnom vlasništvu države i samim tim to otvara druga mnoga pitanja za Stefanovićevog oca i direktora Živanovića.

Činjenica da je Živanović za tri nedelje prvo osnovao firmu Stefanovićevog oca, a onda postao direktor državnog preduzeća, mogla bi da se učini čitaocu kao trgovina uticajem.

Živanovića je u Junajtedu BG zamenio Dragan Avrić, general u penziji, bivši komandant Centralne logističke baze, koji je razrešen sa te dužnosti 2010.

I Goranu Todoroviću, vlasniku firme GIM, naglo je krenulo nabolje kad je postao poslovni partner Branka Stefanovića. NJegova firma nije imala naročitog uspeha sve do 2017. U prošloj godini, naime, prihodi GIM-a narasli su na čak 975 miliona dinara, dok su samo godinu dana ranije bili svega 38 miliona dinara. Teško da u Srbiji ima još neka firma sa samo četiri zaposlena koja je za samo godinu dana uspela da prihode poveća 25,65 puta!

U tekstu se navodi i da je otac Nebojše Stefanovića nedavno otvorio i restoran Maksim u centru Beograda. Zgrada u kojoj se nalazi restoran je u vlasništvu poznatog biznismena Đorđija Nicovića. Veze Nicovića i Stefanovića datiraju odranije, budući da je on bio vlasnik privatizovanog preduzeća Jabuka, u kojem je aktuelni ministar policije bio finansijski direktor.

Formalno, restoran Maksim je u vlasništvu firme Seven stars kompani. Direktor te firme je Slavko Vukajlov, koji se u medijskim izveštajima spominje kao jedan od članova „kriznog štaba DOS“, koji je 5. oktobra 2000. ušao u Beogradsku banku.

Branko Stefanović nije medijski eksponirana ličnost. Jedino njegovo javno pojavljivanje koje se može pronaći na internetu datira od 25. aprila 2017. kada ga je zabeležila kamera portala Puls onlajn iz Pirota. Tada je boravio u ovom gradu i na samom početku govora rekao je da se tu nalazi „u ime državne kompanije Telekom Srbija“. Iz toga se može zaključiti da je Stefanović radio u Telekomu, primao platu u državnom preduzeću i u isto vreme imao još dve kompanije u svom privatnom vlasništvu.

Brat, SDPR i LJutica Bogdan

I rođeni brat ministra policije Nebojše Stefanovića, Nemanja Stefanović, ima vlasništvo u jednoj beogradskoj firmi. Podaci iz baze imovine političara portala Krik pokazuju da Nemanja Stefanović ima 25 odsto udela u firmi Digital print. Zanimljivo je da je jedan od suvlasnika u istoj firmi i sa istim udelom, Jugoslav Petković, direktor državne firme Jugoimport SDPR, koji je najveći srpski izvoznik naoružanja i vojne opreme. Petković je, doduše, preneo upravljačka prava u privatnoj firmi kad je postao direktor Jugoimporta. Kompanija Digital print je registrovana za izdavanje novina, a adresa firme je u Ulici LJutice Bogdana 1, na stadionu Crvene zvezde.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari