Otimačina vlasti u Nišu ostaje nedirnuta 1foto (BETAPHOTO/SAŠA ĐORĐEVIĆ/EV)

Viši sud u Nišu nije presudio da li je jedan odbornik koalicije koju predvode naprednjaci i socijalisti u niškoj Skupštini izabran legalno. Žalbu opozicije koja je ukazivala na ovu neregularnost u konstituisanju niške vlasti odbacio je, jer je nije podnelo ovlašćeno lice.

Do daljeg ostaje na snazi ono što je viđeno i u programu uživo 12. avgusta – naprednjačko-socijalistička koalicija nije imala dovoljan broj odbornika da uopšte nastavi sa sednicom kada je 30 predstavnika opozicije napustilo salu.

I pored toga oni su nastavili i izabrali novog odbornika, 31. po redu koji je ključan za većinu i dalje donošenje odluka. Drugim rečima, vlast je oteta bez kvoruma. Opozicija se žalila i na odluke koje su kasnije usledile, posebno na povredu tajnosti glasanja prilikom izbora Igora Novakovića (SPS) za predsednika niške Skupštine.
Tu se Viši sud proglasio nenadležnim i uputio na Upravni sud.

Upravo je Novaković još pre nekoliko dana pokazivao rešenje Višeg suda o odbacivanju žalbe i ponovio svoje reči iznete i u danu održavanja sednice „da pod punom moralnom, krivičnom i materijalnom odgovornošću, tvrdi da je sednica Skupštine u skladu sa zakonom“. Čak se i zahvalio opoziciji koja je odbačenim žalbama, kako je rekao, dala legitimitet vlasti. I to bi sve bilo u redu da je Sud zaista i potvrdio da je 12. avgusta na konstitutivnoj sednici sve bilo u skladu sa zakonom.

Činjenica je da se Sud time nije ni bavio, nije ulazio u zakonske procedure za izbor spornog SNS odbornika, već je zaključio da odbornik opozicije koji je podneo žalbu na to nije imao pravo. Koliko god da Novaković želi drugačije, legalitet vlasti je i dalje upitan.

Možda je u Srbiji moguće da isti čovek sedi i na optuženičkoj klupi pod sumnjom za zloupotrebu položaja i u fotelji predsednika Skupštine Niša, ali nije moguće da se legitimitet vlasti da odbacivanjem žalbe iz proceduralnih razloga. Naravno, ove „sitnice“ u sudskoj terminologiji i proceduri neće sprečiti SNS-SPS koaliciju da nastavi da upravlja gradom, a po ponašanju opozicije poslednjih meseci, koja je u Nišu nikada jača, upravljanje naprednjaka trajaće pune četiri godine.

Posle još jednog seta odluka Višeg suda koje ne idu na ruku opoziciji, vreme je da se kaže da ona nije uspela da „odbrani“ glasove građana koji su joj ukazali poverenje. Da, njihovim žalbama na čistac je isteran ceo izborni, pa i postizborni inženjering koji SNS ima u saradnji sa državnim organima, ali nije da to nismo znali.

Pohvalni su bili i mudri potezi na sednici Skupštine koji su naterali SNS da uđe u kršenje zakona, ali kad se podvuče crta – opozicija nije uspela.
Posebno čudi nesnalaženje sa pravnim procedurama i dozvoljavanje da Sud tako lako odbacuje žalbe, bez razmatranja suštine prekršaja na koji opozicija ukazuje, iako se znalo da će se tražiti „dlaka u jajetu“. Pritom, da nije nekoliko storija i postova na društvenim mrežama i poziva novinara za komentare, ne bismo ni znali da je opozicija u Nišu aktivna.

Nijedna konferencija za medije, sporadična istupanja, a da ne pričamo o zahtevima za vanrednim sazivanjima sednica parlamenta. A nije da nije bilo razloga, setimo se samo izveštaja DRI i strašnim zloupotrebama otkrivenim u trošenju budžetskih para od strane prethodne garniture SNS predvođene Draganom Sotirovski.

Sve se svelo na rad Opštine Medijana gde je opozicija dobila većinu i uvela zaista puno novina, tvrdi i da je uštedela neke pare. Jedino smo tu, nakon sednica određenih odbora i mogli da vidimo dr Dragana Milića, koji se nakon junskih izbora nametnuo kao lider opozicije, što su više puta pokazali procenti glasova. Od konstitutivne sednice naovamo, njegovih konferencija nije bilo, a grupa građana koju vodi nije podnela nijednu žalbu na sporne odluke sa sednice niškog parlamenta.

Ovde treba pohvaliti opozicione odbornike u Opštini Crveni Krst koji su, koristeći brojnost i zakon, uspeli da sazovu već dve sednice lokalnog parlamenta zbog problema koji imaju građani ove opštine. I to je primer kako opozicija može da brine o interesima građana. Sa druge strane, novi gradonačelnik upitnog legaliteta Dragoslav Pavlović je aktivniji nego njegova prethodnica. Stalno je na terenu, prati kulturne manifestacije, dočekuje ministre, najavljuje projekte.

Polako, ali sigurno priprema teren za pun mandat, dok opozicija verovatno letuje, jer kako drugačije objasniti uočljivu neaktivnost. Osim ako to ne opravdavaju hvalospevi nekih opozicionara upućeni Pavloviću na konstitutivnoj sednici u gluvo doba noći kada je SNS-SPS koalicija konačno uspela da namakne većinu i izabere ga za gradonačelnika.

Prosečan opozicioni glasač u Nišu sada može da se nervira i žali, ne samo što je i pored većeg broja glasova oteta vlast, nego je sada izgleda oteta i opozicija.

Autor je novinar iz Niša

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari