Otimačina vlasti u Nišu u programu uživo 1Foto: D. Alihodžić

„Zaklinjem se da ću časno i nepristrasno vršiti dužnost odbornika, rukovodeći se interesima građana.“ Ovo je deo zakletve koju je položio svaki odbornik niškog parlamenta na konstitutivnoj sednici Skupštine.

Niški parlamentarizam je preživeo sve i svašta. Ne samo u poslednjih dvanaest godina SNS vlasti, nego i pre toga, ali silovanje demokratije koje se dogodilo na poslednjoj sednici parlamenta sigurno će ući u istoriju skupštinskog beščašća.

Znalo se da će sednica biti burna, jer se u nju ušlo sa već sumnjivim rezultatima koji su SNS i Ruskoj stranci dali tesnu većinu od 31 odbornika, a što je opozicija već nazvala „izbornom krađom“.

Iako su svi, sem opozicije, izbegavali da koriste te teške reči za ono što se desilo nakon izbora u zoru između 2. i 3. juna, naprednjaci su se potrudili da na konstitutivnoj sednici potvrde već nametnute epitete.

Otimačina vlasti u Nišu u programu uživo 2
Aleksandar Stankov: Foto privatna arhiva

Opozicija je odigrala elegantno, iskoristila svoju većinu u Verifikacionom odboru i uspela da „isključi“ mandat odborniku Ruske stranke Tihomiru Periću zbog krivičnih prijava koje su podnosili zbog sumnje da je stranka falsifikovala potpise za predaju liste i zbog činjenice da on nije nacionalna manjina, već nekadašnji radikal.

Ovakvom odlukom, broj odbornika automatski je spao na 30 za opoziciju i 30 za SNS i ekipu.

Međutim, predsedavajuća iz PUPS-a, koja tokom čitavog zasedanja nije znala ili se pravila da ne zna ni osnovne parlamentarne procedure, odbila je da uvaži odluku Verifikacionog odbora, već je odluka o dodeli mandata doneta samo na osnovu predloga Gradske izborne komisije, pa je Rus(ofil) ostao.

To naravno nije bio slučaj pre četiri godine kada su naprednjaci lagodno formirali vlast, što se jasno vidi u javno dostupnoj odluci gde piše da se mandati dodeljuju „na osnovu člana 56 Zakona o lokalnim izborima i izveštaja Verifikacionog odbora“.

Na ove pritužbe i ukazivanje na kršenje Zakona predsedavajuća je opoziciji poručila da mogu da se žale Višem sudu. Drugim rečima, mi kršimo Zakon, a vi se žalite.

I to onom istom sudu koji je odbio sve žalbe na malverzacije u izbornom procesu.

Vrhunac se desio kada je zbog odsustva jedne odbornice SNS, utvrđeno prozivkom da u sali ima 60 odbornika koji čine kvorum.

Tada se glasalo po povredama Poslovnika, a opozicija je napustila salu, verovatno sa željom da SNS ostavi bez kvoruma, jer sa 30 nemaju većinu kojom bi donosili odluke.

Tada su oni uveli novog odbornika, kome još nije bio potvrđen mandat glasanjem odbornika, i fingirajući kvorum, prvo su glasali za njegov mandat, a onda nastavili sa sednicom. I to sve u programu uživo.

Naravno, nije sporno da odbornik glasa sam za sebe, ali ta tačka može da bude na dnevnom redu samo kada postoji kvorum za rad.

Što ovde nije bio slučaj.

Kada se već ušlo u kasne sate, većina oko SNS-a je otišla dalje. Sačinili su svoj izveštaj o glasanju za predsednika Skupštine, jer im se onaj koji je sačinila legalno izabrana Komisija, gde je većinu imala opozicija, nije dopao jer je ukazivao na neregularnost prilikom tajnog glasanja.

Sve ovo je do sada neviđeno kršenje zakona, propisa i pravilnika o radu Skupštine. Legalni potezi opozicije matirali su SNS i njihov plan za brzo konstituisanje vlasti, pa su oni na kraju morali da je otmu.

Tako je posle 18 sati silovanja demokratije, gradonačelnik Dragoslav Pavlović izabran u gluvo doba noći, pa je svoj ekspoze građanima iznosio oko pola 2, kada svi uveliko spavaju.

Statistika kaže i da se najveći procenat krađa događa noću, pa možda ovo i nije slučajnost.

Nisu naprednjaci, i socijalisti sa njima pod ruku, oteli vlast samo od opozicije, već i od građana Niša, jer u ukupnom zbiru glasova osvojenih na izborima 2. juna, 4 opozicione opcije i dalje imaju više, i to 3.150 glasova više.

I to su činjenice, iako je upitno da li bi i opozicija mogla sama da formira vlast.

Opozicija je najavila žalbe sudovima na sve sporne odluke sa sednice. Međutim, čudi njihova neverovatna saradnja i salva pohvala novom gradonačelniku sa govornice u ranim jutarnjim satima.

Možda svi delimo dobro mišljenje o Dragoslavu Pavloviću kao Nišliji i čoveku, ali i on je pristao da bude lice bezočne otimačine i unižavanja niškog parlamenta, pa i građana Niša zbog kojeg on postoji. Šta je tu za hvaljenje?

Za pohvalu bi bilo da je kao častan čovek u tih osamanest i kusur sati mrcvarenja politike i ceđenja onog najgoreg iz nje, rekao „dosta, neću u ovome da učestvujem, Niš i Nišlije ovo ne zaslužuju“.

Ali izgleda da to i nije tako važno u odnosu na partijske direktive, pa je možda jasnije i kako će da izgleda njegovo upravljanje Gradom.

Ovakvim ponašanjem naprednjaci i socijalisti nisu samo oteli vlast, već su doveli u pitanje sam izborni proces i njegovo postojanje.

Ako je to cena vlasti, onda opozicija treba da ih pusti da vladaju i sami donose odluke, a da se za neke naredne sazive parlamenta dopuni zakletva.

Da se doda:

„Zaklinjem se i da neću kršiti zakone i procedure, da neću silovati demokratiju i volju građana.“

Jer zaklinjanje samo u čast i moral se više ne važe, mnogi su ih očigledno izgubili ili ih nikada nisu ni imali.

Autor je novinar iz Niša

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari