Svedoci smo da se u Srbiji uspostavljaju tri zdravstvena sistema.
Jedan je onaj državni (DZS) koji se uz manje modifikacije neguje decenijama, a za čije funkcionisanje građani iz svojih zarada izdvajaju propisane doprinose i prosleđuju ih preko Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje (RZZO) državnim zdravstvenim ustanovama širom Srbije. Paralelno sa njim funkcioniše, još uvek nedovoljno razvijen i uređen, tzv. privatni zdravstveni sistem (PZS), čije je uspostavljanje počelo pre oko tridesetak godina, nad kojim postoji kakva-takva zakonska kontrola i čije funkcionisanje održavaju građani direktnim uplatama privatnim zdravstvenim ustanovama za obavljene zdravstvene usluge, a u sporadičnim slučajevima to ponekad učini i RZZO.
Treći zdravstveni sistem počinje da funkcioniše od pre četiri-pet godina. To je tzv. besplatni zdravstveni sistem (BZS). Osnivači ovog sistema se ne znaju. Finansijeri, takođe. Zakonskih osnova za njegovo funkcionisanje nema. Stalnih lokacija „ustanova BZS“ nema, jer se sele sa jednog mesta na drugo. Nema nikakvih informacija o medicinskom osoblju koje sprovodi praksu u tom BZS. Ne zna se ko finansira zarade njegovog medicinskog osoblja, i da li to osoblje ima validne diplome, licence itd? Ne zna se ni ko nadzire kvalitet njihovog rada, ni ko su vlasnici medicinske opreme koju koriste, a ni to da li ta oprema poseduje validne ateste? Da li su se, možda, u periodu od kada neimenovani predstavnici BZS masovno i metodično telefonom, najmanje jednom mesečno, a u određenim periodima i nedeljno, imenom i prezimenom pozivaju građane, posebno tzv. seniore, na „besplatne specijalističke preglede bez čekanja“, nadležni zdravstveni i istražni organi suočili sa ovom pojavom i da li preduzimaju ikakve radnje tim povodom? Javnost o svemu tome nema informacija, iako je očigledno da nastajući BSZ, kao kancer, urušava postojeće zdravstvene sisteme i njihove institucije koje su od veoma velike važnosti za opstanak i razvoj srpskog društva, a koje su generacije građana, lekara, medicinskih sestara i drugih zaposlenih u zdravstvu požrtvovano gradili i unapređivali. I to u uslovima hronične potplaćenosti znanja i veština za koje su u medicini potrebne godine napornog učenja i usavršavanja.
O tim uslugama BZS „srpski seniori“ počnu da razmišljaju tek nakon što neko od „drugara“ počne trajno da odsustvuje sa druženja po parkovima i drugim „sabornim mestima“, i nakon što saznaju za razlog izostajanja. To jest, nakon što uz kršćenje, počnu da šapću „pokoj mu duši, a neretko i da gnevno komentarišu „pa bili smo zajedno na onom besplatnom zdravstvenom pregledu“. Tada mu onaj momak koji ga je pregledao, pred svima nama, reče „ništa ne brini – zdrav si kao dren“!?
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.